مهاتما گاندي

مهاتما گاندي


گاندي معمارِ استقلال هند و رهبر ملي مردم اين کشور، براي آزادي هندوستان ازسلطه انگليس ، هسته مرکزي قوي يک تشکيلات سياسي را پايه ريزي نمود و حزب کنگره را رهبري نمود و با تمرد از قوانين ، عدم تقبل پست هاي دولتي ، عدم همکاري با مأموران انگليسي و تحريم اجناس بريتانيايي ، يعني با اصل «مقاومت منفي » باسلطه انگليس مبارزه نمود و روح آزادي و بازگشت به هويت و سنت هاي اصيل هندي را احياء کرد. در آخرين بار که دولت انگليس در سال 1942 ميلادي او را بازداشت کرده گاندي هنگام توقيف ، فرياد «يا مرگ يا استقلال » را سر داد.

 

46.jpg 


وقتي حر به امام حسين گفت : اگر جنگ کني کشته خواهي شد.

امام فرمود: مرا از مرگ مي ترساني ؟ که برادر اويسي ما گفته است : من حتماً مي روم و جوانمرد را از مرگ ، ننگ و عاري نيست . اگر عملش براي حق باشد... و با بذل جان خودبا مردمان و نيکوکار مواسات کند و از مردم مطرود و ملعون جدا شود... اين خواري براي توبس است که زنده بماني و مورد ظلم و تجاوز قرارگيري و نتواني از حق خود دفاع کني ،چقدر مرگ در راه وصول به عزت و احياي حق سبک و راحت است . مرگ در راه حق و عزت ، زندگاني جاويد است و زندگاني با ذلت ، حياتي جزء مرگ نيست ... . مرحبا و آفرين به کشته شدن در راه خدا و ليکن شما توانايي به نابودي مجد و عظمت مرا نداريد، پس دراين صورت مرا باکي از مرگ نيست «موت في عز خير من حياة في ذل »
گاندي در تفحص زندگاني امام حسين و علت جاودانگي و پايداري آن به يک مسأله مهم رسيده و همانا درسي از سرور آزادگان اخذ نموده و آن را براي استقلال هند به کار بسته است ، يعني او به پيروي از امام ، به مردم هند که طرفدار استقلال هند بودند اعلام نمود مرگ را به بازي و مسخره بگيريد و نترسيد.
«من براي مردم هند چيز تازه نياوردم ، فقط نتيجه اي را که از مطالب و تحقيقاتم درباره تاريخ زندگي قهرمان کربلا به دست آورده بودم ، ارمغان ملت هند کردم . اگر بخواهيم هند را نجات دهيم واجب است همان راهي را بپيماييم که حسين بن علي پيمود... .»

 

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

نظرات  

 
یوسف
0 #7 یوسف 1395-06-25 02:25
در تمامی اقوال گاندی ایشان معتقد به عدم خشونت و نافرمانی بدون خونریزی معرفی شده ولیکن علاقه ایشان به مبارزه به سبک امام حسین علیه السلام موجد پارادوکس است و این دو روش یکجا قابل جمع نیست تفسیر این قضیه بعهده خود ایشان در جایی که میگوید؛ جنگنده عاشق مرگ است نه مرگ در بستربیماری بلکه مرگ در میدان نبرد....
 
 
محمد
-2 #6 محمد 1395-03-15 02:19
منابع:قیام امام حسین و یارانش، ص 24، به نقل از ریدرز دایجست، چاپ نیویورك
 
 
سمیه
+5 #5 سمیه 1394-09-11 14:48
در مورد صحت گفته ها تون مدرکی دارین؟؟؟؟؟؟
 
 
یحیب
+4 #4 یحیب 1394-08-16 01:58
سند صحبتهای گاندی در مورد امام حسین رو میخواستم
 
 
ذاکری
+2 #3 ذاکری 1393-08-02 10:23
گاندی با انتخاب شیوه و راه امام حسین مردم یک کشور را از دست استعمار گران نجات داد .ایا ما می توانیم فقط خود را نجات دهیم؟
 
 
ذاکری
+2 #2 ذاکری 1393-08-02 10:20
گاندی با انخاب راه امام حسین کشوری را نجات داد ایا ما می توانیم فقط خود را نجات دهیم؟
 
 
حمید (دانشگاه سما)
+2 #1 حمید (دانشگاه سما) 1391-09-10 00:35
:)سلام خوب بود ولی مطالب خیلی کم بود:(:'(

ولی باز متشکر;D:D:P;)
 
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir