خاک حسين در دست پيامبر

 

در روايت اهل سنت و شيعه مستندا نقل شده است که امّ سلمه همسر پيامبر (ص) مي گويد:

روزي رسول خدا (ص) مشغول استراحت بودند که ديدم امام حسين عليه السلام وارد شدند، و بر سينه پيامبر(ص) نشستند، حضرت رسول (ص) فرمودند: مرحبا نور ديده ام، مرحبا ميوه دلم، چون نشستن حسين عليه السلام بر سينه پيامبر (ص) طولاني شد، پيش خودم گفتم! که شايد پيامبر(ص) ناراحت شوند، و جلو رفتم، تا حسين عليه السلام را بر دارم.

حضرت پيامبر (ص) فرمودند: امّ سلمه تا وقتي که حسينم خودش ‍ مي خواهد بگذار بر سينه ام بنشيند، و بدان که هر کس باندازه تار مويي حسينم را اذيّت کند مانند آن است که مرا اذيّت کرده است. امّ سلمه مي گويد: من از منزل خارج شدم، و وقتي باز گشتم به اتاق رسول خدا(ص) ديدم پيامبر (ص) گريه مي کند، خيلي تعجّب کردم! و عرض ‍ کردم يا رسول اللّه خداوند هيچگاه تو را نگرياند، چرا ناراحتيد؟ ملاحظه کردم و ديدم حضرت پيامبر(ص) چيزي در دست دارد، و بدان مينگرد و مي گريد. جلوتر رفتم و ديدم مشتي خاک در دست دارد.

 

3.jpg

 

سؤال کردم يا رسول اللّه اين چه خاکي است که تو را اين همه ناراحت مي کند. رسول اکرم (ص) فرمودند: اي امّ سلمه الان جبرئيل بر من نازل شد و عرض کرد که اين خاک از زمين کربلا است. و اين خاک فرزند تو حسين عليه السلام است که در آنجا مدفون مي شود.

يا امّ سلمه بگير اين خاک را و بگذار در شيشه اي، هر وقت که ديدي رنگ خاک به خون گرائيد، آنوقت بدان که فرزندم حسين عليه السلام به شهادت رسيده است. امّ سلمه مي گويد: آن خاک را از رسول خدا(ص) گرفتم که بوي عطر عجيبي ميداد. هنگامي که امام حسين عليه السلام بسوي کربلا سفر کردند، من نگران بودم و هر روز به آن خاک نظر مي کردم، تا يک روز ديدم که تمام خاک تبديل به خون شده است و فهميدم که امام حسين عليه السلام به شهادت رسيده اند. لذا شروع کردم به ناله و شيون کردم و آن روز تا شب براي حسين گريستم، آن روز هيچ غذا نخوردم تا شب فرا رسيد، از شدّت ناراحتي و غصّه خوابم برد.

در عالم خواب رسول خدا (ص) را ديدم، که تشريف آوردند ولي سر و روي حضرت خاک آلود است! و من شروع کردم به زدودن خاک وغبار از روي آن حضرت و عرض کردم يا رسول اللّه (ص) من بفداي شما، اين گرد و غبار کجاست که بر روي شما نشسته است.

فرمود: امّ سلمه الان حسينم را دفن کردم!، [1] .

 

 

پی نوشتها :

[1] تحفة الزّائر مرحوم مجلسي ص 168.

 

منبع: داستانهايي از زمين کربلا  ؛ ر- يوسفي

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

نظرات  

 
مجید عابدینی
0 #1 مجید عابدینی 1395-07-28 08:31
با سلام بسیار جانسوز بود قلبم آتش گرفت خدا لعنت کند قاتلان امام ع را که قلب عالم را آتش زدند
 
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir