روز اول محرم- سال چهارم هجري قمري

 

آغاز سريه [1] ابوسلمة بن عبدالاسد.

پس از پايان نبرد «احد»و شکست مسلمانان در مصاف با مشرکان قريش ‍ و به شهادت رسيدن بيش از هفتاد تن از ياران رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم، از جمله عمويش حمزه بن عبدالمطلب عليه السلام، دشمنان اسلام احساس کردند که پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله و سلم و مسلمانان رو به ضعف و ناتواني رفته و مي توان با هجوم ديگران آنان را نابود کرد و شهر مدينه را با دارايي و ساکنانش را به غنيمت گرفت. به همين جهت در گوشه و کنار شبه جزيره، به ويژه در ميان قبايل نزديک به مدينه، تحرکاتي به وجود آمد و برخي از آنان براي نبرد با مسلمانان آماده گرديدند. مردان قبيله بني اسد، از جمله آناني بودند که به خيال خام خود در صدد نبرد با مسلمانان بر آمدند. طليحه و سلمه پسران خويلد از قبيله بني اسد اقدام به گردآوري نيروي رزمي و تجهيزات و امکانات جنگي نمودند. آنان قريب به 300 تن را آماده جنگ و نبرد با مسلمانان کرد. ولي پيش از حرکت آنان به سوي مدينه، مردي از قبيله «بني طي»به نام وليد بن زهير به ديدن برادرزاده اش زينت طايي به مدينه رفته بود.وي ضمن گفت و گو با زينب و همسرش طليب بن عمير، جريان قبيله بني اسد و اقدامات ضد اسلامي آنان را فاش ساخت. طليب بن عمير که از اصحاب رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم بود، اين خبر را بي درنگ به اطلاع پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم رسانيد. رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم هرگاه نسبت به اسلام و مسلمانان، احساس خطر مي نمود، به سرعت دست به کار مي شد و فتنه را در نطفه، خفه و به دشمن اجازه هيچ گونه فعاليتي نمي داد. به همين جهت آن حضرت در اين ماجرا نيز حساسيت به جا و شايسته اي از خود نشان داد و يکي از صحابه دلير خويش به نام «ابو سلمه بن عبدالاسد» را مأمور مبارزه با توطئه گران بني اسد نمود.

ابوسلمه، از مجاهداني بود که در نبرد احد، زخمي شده بود. وي پس از بازگشت از جنگ احد، به مدت يک ماه به درمان زخم خود پرداخت تا اين که بهبودي حاصل گرديد.

 

16.jpg

 

پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله و سلم در نخستين روز ماه محرم - سال چهارم هجري (که 35 ماه از هجرت آن حضرت گذشته بود)، ابوسلمه را به فرماندهي سپاه يکصد و پنجاه نفري مسلمانان منصوب کرد و با دستورهاي لازم آنان را روانه محل سکونت قبيله بني اسد نمود.

آن حضرت به ابوسلمه سفارش کرد که هدف اصلي خود را پنهان سازد و از بيراهه حرکت کرده و روزها را به استراحت و شب ها را راه پيمايي کند و بر دشمنان اسلام شبيخون زند. هم چنين به ابوسلمه درباره پرهيزگاري و ترس ‍ از خدا و خوش رفتاري با سربازان اسلام سفارش هايي نمود.

سپاه اسلام به راهنمايي همان مرد طايي از مدينه خارج شد و به سوي قبيله بني اسد به راه افتاد و پس از چهار شبانه روز راه پيمايي به مکاني به نام «قطن» رسيد.

قطن، نام کوهي در ناحيه «فيد» است که در آن جل چشمه هايي متعلق به بني اسد قرار دارد. مسلمانان در آن مکان با دشمنان درگير شدند و ميان آنان آتش نبرد شعله ور گرديد. يک تن از دشمنان و يک تن از مسلمانان به نام «مسعود بن عروه» در اين نبرد کشته شدند و تعدادي از دشمنان زخمي گرديدند.

در اين نبرد دلاوري هاي ابوسلمه، سعد بن ابي وقاص ابوحذيفه و ديگر مجاهدان مسلمان، موجب پيروزي سپاه اسلام و ناتواني و شکست مشرکان گرديد.

دشمنان اسلام که تاب مقاومت نياورده بودند، به ناچار پراکنده شده و در نتيجه، گروه هجومي آنان از هم پاشيد. سپاه اسلام، اسيران و غنيمت هاي فراواني به دست آورده و با پيروزي شکوهمند به مدينه بازگشت نمود.

ابوسلمه پس از بازگشت به مدينه، زخمي که در جنگ احد بر بدنش اصابت کرده بود، دوباره سرباز کرد و به شدت وي را رنج مي داد تا اين که در جمادي الاخر همان سال بدرود حيات گفت. همسرش «ام سلمه» که از زنان باتقوا و دوستدار پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم و اهل بيت عليه السلام بود، پس از شهادت همسرش، افتخار همسري با رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم را پيدا کرد و در ماه شوال سال پنجم هجري به عقد ازدواج آن حضرت در آمد.[2] .

 

 

پی نوشتها :

[1] سريه، به مأموريت رزمي مسلمانان از سوي پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم بدون اين که آن حضرت در آن حضور داشته باشد، گفته مي شود.

[2] نک: المغازي، ج 1، ص 341.

منبع : روز شمار تاريخ اسلام (ماه محرم ) ؛ سيد تقي واردي 

 

 

 

 

 

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir