روز اول محرم- سال نهم هجري قمري

 

گماشتن کارگزاراني براي دريافت زکات از مسلمانان به فرمان رسول خدا ص. [1] .

پس از آن که آيه زکات و لزوم اخذ آن از مسلمانان بر پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله و سلم نازل گرديد، [2]  آن حضرت تصميم گرفت از دارايي هاي مسلمانان، مالياتي به عنوان «زکات» يا «صدقه» دريافت کند و در امر حکومت اسلامي و هزينه کردن در مواردي چون تامين معيشت مستمندان، آزادي بندگان، تامين رهگذران وامانده، بدهکاران بي چاره و تاليف قلوب دشمنان و غيره مصرف نمايد.[3] . آن حضرت در نخستين روز ماه محرم سال نهم هجري قمري، عاملان و کارگزاراني براي دريافت زکات، مأمور کرد و آنان را به مناطق مسلمان نشين و قبايل مسلمان اعزام کرد. برخي از افرادي که براي اين کار انتخاب شده بودند، عبارتند از: بريدة بن حصيب به قبيله هاي أسلم و غفار، عباد بن اشهلي به قبيله هاي سليم و مزينه، رافع بن مکيث به منطقه جهينه، عمرو بن عاص به طايفه بني کعب، و ابن لتيبه ازدي به طايفه بني ذبيان.

براي تمام قبايل و طوايف عربستان که در پناه حکومت الهي پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله و سلم زندگي مي کردند، کارگزاراني اعزام شدند. ولي در آن هنگام چون همه باديه نشينان و افراد طوايف و قبايل به اسلام نگرويده بودند و يا مسلمان شده ولي حقيقت اسلام را درک نکرده بودند، ماجراي زکات بر آنان سنگين آمد بدين جهت برخي از آنان از پرداخت زکات امتناع کردند.

از جمله، بني تميم، زکات خود را نپرداخته و براي مخالفت با فرمان پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم آماده نبرد گرديدند. دسته اي از سربازان اسلام به سوي آنان رفته و مجددا فرمان پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم را ابلاغ نمودند. ولي آنان اعتنايي نکرده و در عدم پرداخت زکات و مخالفت با رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم اصرار ورزيدند. به ناچار ميان سربازان اسلام و آنان درگيري و نبرد آغاز گرديد. سربازان اسلام در اين درگيري، تعدادي از افراد اين طايفه را اسير کرده و به مدينه آوردند. سران و بزرگان طايفه بني تميم، براي رهايي اسيران خود به سوي مدينه حرکت کردند. آنان چند شاعر زبردست جهت مفاخرات با مسلمانان به همراه بردند و در صدد مفاخره با رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم بر آمدند. خطيبان و شاعران بني تميم در نزد پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم و مسلمانان مدينه، سخن سرايي و شعر خواني کردند. حسان بن ثابت که از شاعران مسلمان مدينه بود، بنا به فرمان پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم اشعاري سرود و پاسخ بهتري به آنان داد. سرانجام بني تميم به ناتواني و بي منطقي خويش اعتراف کردند و يکي از سران آنان گفت: به خدا سوگند که از عالم غيب، محمد صلي الله عليه و آله و سلم را ياري مي کنند، خطيب ما و شاعر او از شاعر ما نيکوتر است.

 

17.jpg

 

آنان، اسلام خويش را استوار کرده و پيمان تازه اي با رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم منعقد نمودند. به فرمان پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم، اسيران بني تميم آزاد به هر يک از آنان و افرادي که براي آزادي آنان آمده بودند، بخشش قابل توجهي عنايت گرديد. پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم پرسيد: آيا به همه آنان بخشش کرديد؟ ياران پاسخ دادند: آري، به همه آنان اعم از مرد و زن بخشش کرده ايم، جز غلامي که همراه آنان است. پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم فرمود به او هم چيزي بدهيد. پاسخ دادند: اي رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم او غلامي بي ارزش ‍ بيش نيست! پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم فرمود: اگر چه غلام است ولي او نيز همراه آنان بوده است و براي او نيز حقي است که بايد ادا کنيد.[4] . لازم به يادآوري است که اسير کردن افراد و يا برده گرفتن آنان در جنگ ها و درگيري ها در عصر رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم از سوي مسلمانان، بيشتر جنبه تربيتي و آموزش داشته تا جنبه بهره برداري. به اين ترتيب افراد اسير، با دين اسلام و آداب ديني آشنايي پيدا کرده و سپس آزاد مي شدند و خود به مبلغي از مبلغان اسلام تبديل مي شدند.

 

پی نوشتها :

[1] المغازي، ج 2، ص 973 و منتهي الامال، ج 1، ص 89.

[2] آيه «انما الصدقات للفقراء و المساکين و العاملين عليها...(سوره توبه، آيه 6)».

[3] المغازي، ج 2، ص 1084.

[4] نک المغازي، ج 2، ص 973 و منتهي الامال، نج 1، ص 89.

منبع : روز شمار تاريخ اسلام (ماه محرم ) ؛ سيد تقي واردي 

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir