روز اول محرم- سال چهاردهم هجري قمري

 

نبرد مسلمانان را روميان در «مرج صفر».

اين نبرد که در منطقه «مرج صفر» در حوالي دمشق (مرکز شام) واقع شد، به جنگ «روز مرج صفر» معروف گرديده است.

ابوبکر بن ابي قحافه پس از سرکوبي مرتدان و آنهايي که پس از رحلت پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم راه ارتداد را در پيش گرفته بودند، سپاه بزرگي از مسلمانان مدينه، مکه، طائف و ديگر مناطق نجد و حجاز فراهم نمود و آنان را براي نبرد با روميان، عازم شام کرد.

وي، سه پرچم براي سه تن از فرماندهان بست و آنان را به فرماندهي سپاه منصوب کرد. آن سه عبارت بودند از: خالد بن سعيد بن عاص، شرحبيل بن حسنه و عمرو بن عاص. امارت کل فرماندهي را بر عهده ابي عبيده جراح و پس از او بر عهده يزيد بن ابي سفيان گذاشت.

هم چنين، خالد بن مغيره را که در عراق به سر مي برد به کمک جنگجويان مسلمان در شام فرستاد و هر چند گاهي تعدادي از افراد مناطق اسلامي را تجهيز و براي تقويت سربازان به شام اعزام مي نمود.[1] .

سرانجام ميان مسلمانان و روميان در مناطق مختلفي از شام، نبرد و درگيري آغاز گرديد و مدت ها به طول کشيد و از طرفين تعداد بي شماري کشته، زخمي و اسير گرديدند، ولي در بسياري از اين نبردها، پيروزي با سپاه مسلمين بود و شهرهاي شام يکي پس از ديگري به دست مسلمانان گشوده مي شد.[2] .

نبرد «مرج صفر»بنا بر روايت «فتوح البلدان»در هلال محرم سال 14 هجري قمري آغاز گرديد. در آن زمان، ابوبکر وفات يافته و خلافت به عمر بن خطاب منتقل شده بود.

اين نبرد که از بزرگترين درگيري هاي مسلمانان و مسيحيان بود، پيش از فتح دمشق و بيست روز پس از نبرد معروف (اجنادين) واقع گرديد.

 

43.jpg

 

در اين معرکه، تعداد بي شماري از مسلمانان و مسيحيان کشته و جنگجويان زيادي زخمي و از کار افتاده شدند، خون کشته شدگان و زخميان جنگ آب رودخانه را رنگين کرده بود. تنها از مسلمانان بيش از چهار هزار تن زخمي شده بودند.

ولي تلفات و خسارت هاي دشمن به مراتب از مسلمانان بيشتر و زيادتر بود. به همين جهت روميان، ناچار به هزيمت شده و با خواري تمام به سوي دمشق و بيت المقدس عقب نشيني کرده و مسلمانان را به پيشروي و فتوحات بزرگتر اميدوار نمودند.

خالد بن سعيد بن عاص، از جمله کشته شدگان اين نبرد بود و در گردنش ‍ شمشيري برنده (صمصام) آويزان بود. معاوية بن ابي سفيان که به عنوان يک سرباز در آن نبرد حضور داشت و بعدها پس از وفات ابوعبيده جراح و برادرش يزيد بن ابي سفيان، به مقام و منصب عالي شام دست يافته بود، در آن جنگ، آن صمصام را براي کسب افتخار تصاحب کرد. ولي پس از مدتي سعيد بن عاص بن سعيد، با معاويه درباره صمصام منازعه کرد و در نزد عثمان بن عفان شکايت نمود. عثمان به نفع سعيد حکم کرد و سعيد، صمصام را از معاويه گرفت.

اين شمشير در تاريخ خلفاي بني اميه و بني عباس دست به دست گرديد، تا اين که سر آخر به واثق عباسي (متوفاي 232 هجري قمري) رسيد و به دستور وي، آن را صيقل دادند و ليکن پس از صيقل دادن آن، تغيير حالت داد.

لازم به يادآوري است که خالد بن سعيد، اين شمشير را در اواخر عمر شريف پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم در نبرد با مرتدان اهل يمن و از دست عمر و بن معدي کرب به چنگ آورده بود.[3]  و آن هميشه با خود حمل کرده و بر گردنش آويزان مي نمود.

 

پی نوشتها :

[1] فتوح البلدان، ص 149.

[2] تاريخ خلفا، ص 49.

[3] فتوح البلدان، ص 162.

 

منبع : روز شمار تاريخ اسلام (ماه محرم ) ؛ سيد تقي واردي 

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir