روز اول محرم- سال دويستم هجري قمري

 

شورش حسين افطس در مکه معظمه [1] .

پس از پايان مراسم حج و پراکنده شدن حاجيان از مکه، حسين بن حسن، معروف به «افطس» در مکه خروج کرد و گروهي از مخالفان حکومت بني عباس به او پيوستند. وي، در آغاز دستور داد پرده خانه خدا را که از سوي عباسيان بر آن نهاده شده بود، بر دارند و به جاي آن دو پرده ديگر از پشم بر آن نهادند. البته اين کار او به دستور «ابوالسرايا» بود که به نفع علويان و بر ضد عباسيان در عراق قيام کرده بود و رهبري قيام مخالفان بني عباس را بر عهده داشت. ابوالسرايا، آن دو پرده را به همراه نامه اي براي حسين افطس در مکه فرستاد تا خانه خدا را از پرده ستم کاران وقت بزدايد و با پرده هاي تازه تطهير نمايد.

 

78.jpg

 

حسين افطس پس از برداشتن پرده پيشين خانه خدا، آن را تکه تکه کرد و درميان طرفداران خود و علويان مکه تقسيم نمود و چيزي به عباسيان و هواداران آنها نداد.

وي، هم چنان خزانه کعبه را تصرف کرد و دارايي هاي آن را در اختيار خود گرفت و بر عباسيان و هواداران آنها بسيار سخت گرفت و بسياري از اهالي مکه از شدت رفتارش گريزان شده و شهر را ترک نمودند. به دستور حسين افطس، بسياري از خانه هاي فراريان تخريب گرديد.[2] .

اما سرانجام ابوالسرايا پس از نبردهاي خونين و پراکنده در شهرهاي مختلف عراق، رو به ضعف و سستي نهاد و به دست «حسن بن سهل» که عامل مامون در عراق بود، گرفتار آمد و با پايان يافتن کار او، شورش و قيام حسين افطس نيز در مکه با شکست مواجه و به نابودي کشيده شد.[3] .

 

 

پی نوشتها :

[1] المنتظم في تاريخ الامم و الملوک، ج 9-10، ص 82.

[2] همان.

[3] نک: تاريخ الطبري، ج 8، ص 534 و 536.

منبع : روز شمار تاريخ اسلام (ماه محرم ) ؛ سيد تقي واردي 

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir