روز هفتم محرم- سال يکصد و سي و دوم هجري قمري

 

نبرد سپاهيان بني عباس با سپاهيان بني اميه در عراق.[1] .

در سال 131 هجري که دعوت عباسيان با عنوان «الرضا من آل محمد صلي الله عليه و آله و سلم» فراگير شده بود، هوادارانشان در مناطق مختلف اسلامي، بسيج شده و بر ضد امويان و عاملان آنان وارد عمل شدند. «قطبه فرزند شبيب»، از جمله داعيان بني عباس و از فرماندهان آنان بود. وي از سوي «ابومسلم خراساني» مأموريت يافت که با عاملان بني اميه در ايران و عراق به نبرد پردازد.

قحطبه در آغاز، گرگان و سپس قومس (سمنان) را به تصرف خود درآورد. آن گاه به سوي ري، قم، اصفهان و همدان لشکر کشي کرد و براي از پاي درآوردن امويان و فتح هر يک از شهرها، گروهي از سربازان خود را به فرماندهي يک فرد زبده و کاردان اعزام مي نمود.

سربازان بني اميه، پس از شکست از سپاهيان قحطبه، به سوي «يزيد بن عمر بن هبيره» در عراق عقب نشيني مي کردند.

ابن هبيره که از عاملان بزرگ بني اميه در عراق و ايران بود، در شهر «واسط»واقع در عراق، مستقر شده و مناطق و نواحي اطراف را تحت کنترل خود داشت.

قحطبه پس از تصرف شهرهاي ايران به سوي عراق هجوم آورد و ابن هبيره براي دفع تهاجمات وي از واسط بيرون آمد. دو سپاه در مکاني به نام «زاب»که در بيست فرسنگي کوفه است، با هم روبرو شدند و نبرد سختي ميان آنان به وقوع پيوست و از طرفين تعداد بي شماري جان باخته و يا زخمي گرديدند.

 

74.jpg

 

سرانجام سپاهيان اموي، متحمل شکست و هزيمت شده و به ناچار به سوي واسط عقب نشيني کردند. اين واقعه در هفتم محرم سال 132 هجري به وقوع پيوست

قحطبه پس از پيروزي بر امويان، خطبه اي براي لشکريان خود خواند و ضمن آن گفت: سوگند به خدا که ما قيام نکرديم مگر براي اقامه حق و از بين بردن دولت باطل

همانا به شما خبر مي دهم که امام محمد بن علي بن عبدالله بن عباس به من پيش از اين خبر داده بود که من با «نباتة بن حنظله کلابي» و «عامر بن ضباره مري» (از عاملان بني اميه) نبرد مي کنم و آنان را شکست مي دهم. من اين خبر را قبلا به شما داده بودم و شما خود شاهد بوديد که گفتارش ‍ راست درآمد و من به آنان پيروز شدم. هم اکنون به شما خبر مي دهم که امام محمد بن علي به من خبر داده است که من از فرات، عبور نمي کنم ولي شما از آن عبور کرديد و مرا در ميان خود نيافتيد پس همانا امير شما فرزندم حميد بن قحطبه است و اگر براي او مشکلي پيش آيد، برادرش حسن بن قحطبه، امير شماست.

پيش گويي قحطبه، درست بود، زيرا هنگامي که همگي از آب فرات عبور کردند، قحطبه را درميان خود نديدند. از آن پس، کسي قحطبه را نديد. برخي گفته اند که وي در آب غرق شد. برخي گفته اند که زير آواري مدفون شد و برخي ديگر نوشته اند که سواري اش وي را به نيستي داد.

به هر حال سپاهان وي به فرماندهي فرزندش حميد از آب فرات گذر کرده و چهار روز بعد، کوفه را به تصرف خويش درآوردند. چندي بعد به بصره دست رسي پيدا کرده و آن را از چنگ امويان خارج ساختند. در مناطق عرب نشين، فرماندهي ارشد عباسيان را «ابوسلمه حفص بن سليمان» بر عهده داشت. وي براي نبرد با باقي مانده سپاهيان يزيد بن عمر بن هبيره، سپاهي به فرماندهي مشترک حسن بن قحطبه و مالک بن هيثم، بسيج کرد و به سوي «واسط» اعزام نمود. سپاهيان عباسي، شهر را از چند سو محاصره کرده و صحنه را بر ابن هبيره تنگ نمودند و سرانجام با هجوم سراسري به داخل شهر، آن را تصرف کرده و ابن هبيره را به قتل رساندند و سپاهيان اموي را با شکست مهم و سرنوشت ساز روبرو نمودند.

در همين ماه (محرم)، ابوسلمه بزرگان بني عباس از جمله ابوالعباس سفاح و برادران و اهل بيت او را وارد کوفه کرد و براي آنان خانه هايي فراهم نمود.

 

19.jpg

 

آنان به مدت دو ماه به طور ناشناس در کوفه سکونت گزيدند و پس از آن، حضورشان آشکار گرديد و با ابوالعباس سفاح به عنوان نخستين خليفه عباسي بيعت شد.[2] .

در اين باره، روايت شيريني از امام ششم شيعيان حضرت جعفر بن محمد الصادق عليه السلام نقل شده است که به روشني اين واقعه مهم را پيش ‍ بيني و پيش گويي کرده بود.

از ابن صدقه روايت شده است: شخصي از خاندان بني اميه که زنديق (کافر متظاهر به اسلام) بود، نزد امام جعفر صادق عليه السلام رسيد و از آن حضرت پرسيد که کلام خداوند - عز و جل - در آغاز سوره اعراف که مي فرمايد: «المص» به چه معناست و از آن چه چيزي را اراده کرده است؟ حلال و حرام آن چيست و مردم از اين کلمه چه بهره اي مي برند؟ امام صادق عليه السلام کهاز پرسش اعتراض آميز و کفرگويي وي ناراحت شده بود، فرمود: ساکت باش! بدا بهحالت، «الف» در اين کلمه، اشاره به يک است، و «لام» اشاره به سي، «ميم»اشاره به چهل و «صاد» اشاره به شصت است (131 1 30 40 60)،حال تو بگو تا کنون چند سال دنيا به کامتان بوده است؟ (يعني شما خاندان بني اميه چند سال حکومت کرديد؟) مرد اموي، گفت: 131سال.

آن گاه امام عليه السلام فرمود: همين که اين سال به پايان رسد، حکومت خاندان شما نيز به پايان خواهد رسيد. ابن صدقه گفت: ما خود شاهد بوديم که در روز عاشورا (دهم) ماه محرم سال 132، سياه جامگان (هواداران بني عباس) وارد کوفه شده و حکومت بني اميه را سرنگون کردند.[3] . بدين گونه، پيش گويي صادق آل محمد صلي الله عليه و آله و سلم به تحقق رسيد و خاندان بني اميه و حکومت ظلم آميز آنان ريشه کن گرديد.

 

 

پی نوشتها :

[1] تاريخ اليعقوبي، ج 2، ص 344.

[2] نک: همان و تاريخ الطبري، ج 7، ص 412.

[3] بحارالانوار، ج 92، ص 376، باب 131، روايت 7.

 

منبع : روز شمار تاريخ اسلام (ماه محرم ) ؛ سيد تقي واردي 

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir