روز دهم محرم- سال پنجم هجري قمري

 

وقوع غزوه ذات الرقاع.

مردان دو تيره «بني محارب» و «بني ثعلبه» از قبيله غطفان در سرزمين نجد (در بخش مرکزي شبه جزيره عربستان) آماده نبرد با مسلمانان شده و در صدد هجوم به مدينه منوره، مرکز حکومت پيامبر برآمدند.

نيروهاي اطلاعاتي پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم اين خبر مهم را به آن حضرت رسانيدند. آن حضرت در دهم ماه محرم سال پنجم هجري (چهل و هفتمين ماه هجرت) [1]  به همراه چهارصد (و به روايتي هفتصد يا هشتصد) تن از اصحاب خود از مدينه خارج شد و به سوي نجد حرکت کرد. سپاه اسلام پس از عبور از دهکده مضيق، به وادي شقره رسيد و يک روز در آن جا توقف کرد. پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم گروه هايي از مسلمانان را جهت پي جويي دشمن به اطراف اعزام نمود. همه آنان پس از تلاش فراوان، شبانگاه برگشته و اظهار داشتند که به کسي از دشمنان برخورد نکردند ولي آثار پاهايشان را ديده اند که تازه بود.

رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم دستور داد تا اين که به سرزمين اصلي دشمن رسيدند. دشمنان که از آمادگي رزمي مسلمانان و پيش تازي آنان باخبر شده بودند، توان رزمي خويش را از دست داده و به کوه هاي اطراف پراکنده شدند و از دور مراقب مسلمانان بوده تا به گمان خود، آنان را در کمين خود گرفتار سازند.

به همين جهت پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم و مسلمانان همراه وي براي نخستين بار، نماز خوف اقامه نمودند. زيرا اجتماع آنان در نماز جماعت رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم، در کمين دشمن قرار مي گرفت.

 

19.jpg

 

سپاه اسلام پس از چند روز رزمايش نظامي و به دست آوردن مقداري غنايم جنگي، بدون روبرو شدن با جنگ جويان دشمن، به سوي مدينه بازگشت نمود. در اين ميان، مردي از قبيله غطفان، سپاه اسلام را تعقيب مي کرد تا در فرصت مناسب جانگاهي بر مسلمانان وارد سازد و يا حداقل خوني از يک مسلمان را بر زمين جاري سازد.

سپاه اسلام در بازگشت به مدينه، در دره اي گسترده توقف نمود و شب را در آن جا استراحت پرداخت. دو تن از ياران پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم به نام هاي عمار بن ياسر و عباد بن بشير نگهبان مسلمانان شدند. آن دو، ساعات شب را در ميان خويش تقسيم نمودند و قرار بر اين گذاشتند که نيم اول شب را عباد نگهباني دهد و نيم دوم را عمار بن ياسر.

همين که آن دو در جايگاه نگهباني خود مستقر گرديدند، عمار طبق قرار به استراحت پرداخت و عباد به گشت زني و نگهباني.

عباد چون چيز خاصي مشاهده نکرد، با اطمينان کامل به خواندن نماز و نوافل شبانه اقدام کرد، مردي که از سپاه دشمن، آنان را تعقيب مي کرد، از اين فرصت استفاده نمود و چند تير به سوي عباد نشانه گرفت و در نتيجه، او را از پاي درآورد.

عباد در آغاز اعتنايي به اين کار نمي کرد و با بيرون آوردن پيکان تير از بدن خود، به نمازش ادامه مي داد ولي تعداد تيرها توان را از او گرفت و به ناچار بر زمين افتاد و در همان حال، عمار را از خواب بيدار و متوجه دشمن نمود.

عمار برخاست و در پي دشمن به راه افتاد ولي به او دست نيافت. سپس به رفيق خود گفت: برادر، چرا نخستين تير را که احساس نمودي، مرا با خبر نکردي؟

عباد گفت: من در نماز، مشغول خواندن سوره کهف بودم و نخواستم پيش ‍ از اتمام آن، نمازم را بشکنم. ولي بعد ترسيدم مبادا فرمان رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم را درباره نگهباني و حفاظت جان مسلمانان اجرا نکرده باشم.

به اين جهت تو را بيدار کرده و متوجه دشمن نمودم. و گر نه اگر کشته هم مي شدم، نمازم را نمي شکستم. [2] .

آري، ياران رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم و پرورش يافتگان مکتب وحي، با چنين عقيده و ايماني از اسلام پاسداري و نگهباني مي کردند.

 

 

پی نوشتها :

[1] المغازي، ج 1، ص 395.

[2] نک: همان و فروغ ابديت، ج 2، ص 104 و تاريخ ابن خلدون، ج 1،ص 423.

 

منبع : روز شمار تاريخ اسلام (ماه محرم ) ؛ سيد تقي واردي 

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir