روز دهم محرم- سال ششم هجري قمري وقوع سريه قرطاء

 

قرطاء، نام گروهي از قبيله «بني بکر بن کلاب» بود که نسبت به مسلمانان مدينه، ستيز و دشمني داشتند و هميشه، دشمنان اسلام را تقويت و همراهي مي کردند. پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم براي تنبيه اين طايفه سرکش، «محمد بن مسلمه» را به همراهي سي رزمنده مسلمان مأمور هجوم به منطقه طايفه قرطاء نمود.

محمد بن مسلمه، دهم محرم سال ششم قمري از مدينه خارج گرديد و رفت و بازگشت او به مدت نوزده روز ادامه يافت و يک روز مانده به آخر ماه محرم به مدينه بازگشت نمود. وي به فرمان رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم شب ها را راه پيمايي و روز را در استتار کامل به استراحت مي پرداخت.

 

80.jpg

 

تا اين که پس از چند روز راه پيمايي به گروهي از قبيله محارب رسيد که آنان نيز در دشمني با اسلام، همدست مخالفان بودند. آنان را غافلگير کرده و با کشتن يک تن از آنان، شتران و گوسفندان آنان را به غنيمت گرفتند و ساير افراد دشمن تاب مبارزه نيافته و به ناچار گريخته و در صحراي عربستان پراکنده شدند.

محمد بن مسلمه، پس از آن به منطقه اي رسيد که مشرف بر طايفه بني بکر بود. وي، در آن جا بر آنان شبيخون زد و با کشتن ده نفر از افراد بني بکر، شتران و گوسفندان آنان را به غنيمت گرفت و با اين کار، دشمن را از جهت نيروي انساني و هم از جهت اقتصادي و مالي در فشار قرار داد و توان و تهاجمي را از آنان سلب نمود. محمد بن مسلمه در اين نبرد، در حدود يک صد و پنجاه شتر و سه هزار گوسفند و بز از بني بکر و بني محارب به غنيمت گرفت و همه آنها را به مدينه منتقل نمود.[1] .

 

 

پی نوشتها :

[1] المغازي، ج 1، ص 534.

 

منبع : روز شمار تاريخ اسلام (ماه محرم ) ؛ سيد تقي واردي 

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir