روز دهم محرم- سال شصت و يکم هجري قمري

 

شهادت امام حسين عليه السلام و بيش از هفتاد تن از يارانش در کربلا.

پس از آن که امام حسين بت علي عليه السلام به دعوت اهالي کوفه، از مکه عازم عراق شده بود، پيش از رسيدن به کوفه از سوي نيروهاي نظامي عبيدالله بن زياد به فرماندهي حر بن يزيد رياحي، مورد تعقيب قرار گرفت و از ورود آن حضرت به کوفه، ممانعت به عمل آمد.

پس از چند روز گفت و گو و ادامه ضمني حرکت کاروان امام حسين عليه السلام، سرانجام حر بن يزيد آن حضرت را در صحراي کربلا فرود آورد و در آن جا دو سپاه در برابر يک ديگر خيمه هاي خويش را بر پا کردند.

ورود امام حسين عليه السلام به سرزمين کربلا، مصادف با دوم سال 61 قمري بود. آن حضرت، نه روز در اين زمين سکونت نمود و در روز دهم محرم که معروف به عاشورا است، به همراه ياران فداکارش به دست سپاهيان جنايت کار عمر بن سعد و با دستور مستقيم عبيدالله بن زياد (عامل يزيد بن معاويه در کوفه و بصره) به شهادت رسيد.

 

43.jpg

 

سپاه کم تعداد امام حسين عليه السلام که به روايتي 72 تن و به روايتي ديگر 145 تن سواره و پياده بودند، [1]  به خاطر برخورداري از روحيه فداکاري و ايمان به مبارزه با طاغوت و رفع منکر از جامعه، با رهبري هاي پيشواي نمونه خود، يعني اباعبدالله الحسين عليه السلام از بامداد روز عاشورا تا عصر آن در برابر سپاه حجيم و پر تعداد عمر بن سعد که بنا به روايتي 30000 تن بودند، مقاومت کرده و سرانجام مظلومانه و آزاد مردانه جام شهادت را سرکشيدند. از همه مظلومتر پيشواي شهيدان، حضرت اباعبدالله الحسين عليه السلام بود که پس از مبارزه هاي زياد، تمام بدنش از زخم شمشير، نيزه و تيرهاي دشمن مجروح و خون آلود شده بود و سرانجام به دست شمر بن ذي جوشن به شهادت رسيد.(براي اطلاع بيشتر به بخش واقعه کربلا، که پس از اين خواهد آمد مراجعه کنيد.).

 

 

پی نوشتها :

[1] منتهي الامال، ج 1، ص 342.

 

منبع : روز شمار تاريخ اسلام (ماه محرم ) ؛ سيد تقي واردي 

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir