روز پانزده محرم- سال دوم هجري قمري

 

وقوع غزوه کدر.

قرارة الکدر، که غزوه کدر از آن نام گرفت، نام آبي است در ناحيه معدن پس ‍ از سد معونه. ميان اين مکان تا مدينه منوره هشت چاپار فاصله است.

بنا به روايت محمد بن عمر واقدي (متوفاي 207 قمري) اين غزوه در نيمه محرم و بيست و سومين ماه هجرت، به فرماندهي رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم واقع گرديد.[1] .

علت وقوع اين نبرد آن بود که به پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله و سلم خبر دادند که گروهي از قبايل «غطفان» و «بني سليم» در «قرارة الکدر» گرد آمده و آماده نبرد با مسلمانان گرديدند.

پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم که براي جهاني نمودن دين اسلام و هدايت نسل بشر به اين موهبت الهي، چاره اي جز رفع فتنه و برداشتن مزاحمت هاي داخلي نداشت، هميشه در صحنه سياست عصر خود حاضر بود و جوانب امور را از دور و نزديک در کنترل خود داشت.

به همين جهت پس از باخبر شدن از دسيسه هاي قبايل غطفان و بني سليم، بي درنگ سپاهي از مسلمانان بسيج کرد و خود فرماندهي اين سپاه دويست نفري را بر عهده گرفت و عازم قرارة الکدر گرديد.

آن حضرت در اين سفر جهادي، اين مکتوم و به روايتي سباع بن عرفطه غفاري را جانشين خود در مدينه نمود.

 

13.jpg

 

سپاه اسلام هنگامي که به قرارة الکدر رسيد، متوجه شد که دشمنان از ترس ‍ سپاه اسلام از آن مکان گريخته اند ولي نشانه هاي شتران و آبشخور آنها باقي است. پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم، ياران خود را به فراز کوه ها و اطراف آن مکان به سراغ دشمنان فرستاد ولي ياران رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم به آنان دست نيافتند. تنها به شباناني برخوردند که شتران قبايل بني سليم و غطفان را در آن نواحي مي چرخانيدند.

مسلمانان، شبانها و شرتان آنها را به غنيمت گرفتند. در ميان شبانهاي اسير، نوجواني بود به نام «يسار» که تقسيم غنايم جنگي، نصيب پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم گرديد.

رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم، يسار را آزاد کرد و از آن زمان به بعد، وي به يکي از ياران نزديک پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم تبديل گرديد.

به هر حال، مسلمانان بدون هيچ گونه درگيري با دشمنان، به همراه غنايم به دست آمده به مدينه مراجعت نمودند.

از «ابي اروي دوسي» روايت شده است که گفت: من خود در اين غزوه حضور داشتم و از کساني بودم که راندن شتران را بر عهده داشتم.

چون به «صرار» در سه مايلي مدينه مدينه پيامبر صلي الله عليه و آله خمس شتران را گرفت و بقيه را که چهارصد شتر بود، ميان مسلمانان تقسيم نمود که به هر نفري دو شتر رسيد.

پيامبر صلي الله عليه و آله جهت اطمينان از دفع شرارت ها و فتنه جويي هاي بني سليم و غطفان، مجددا سپاهي به فرماندهي غالب بن عبدالله ليثي به کدر فرستاد. نيروي اعزامي پس از نبرد مختصر با دشمن و با دادن سه شهيد، فاتحانه به مدينه مراجعت نموده و به همراه خود غنايم بسياري آوردند.[2] .

 

 

پی نوشتها :

[1] المغازي، ج 1، ص 182.

[2] نک: المغازي، ج 1، ص 182؛ تاريخ ابن خلدون، ج 1 ص 414 و فروغ ابديت، ج 1، ص 533.

 

منبع : منبع : روز شمار تاريخ اسلام (ماه محرم ) ؛ سيد تقي واردي 

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

نظرات  

 
سعید شهبازی
0 #1 سعید شهبازی 1393-03-15 20:54
اسلام مظهر قدرت است
 
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir