روز شانزدهم محرم- سال شانزدهم هجري قمري

 

تدوين تاريخ اسلامي.

در عصر خليفه دوم برخي از استانداران و برخي از دورانديشان مدينه لزوم انتخاب تاريخي ويژه اي براي مسلمانان را به اطلاع خليفه رسانيدند.

عمر بن خطاب که دو سال و نيم از خلافتش مي گذشت، تصميم گرفت براي مسلمانان تاريخ ويژه اي ترتيب دهد.

به همين جهت تعدادي از صاحب نظران مهاجر و انصار را گرد آورد و با آنان درباره تدوين تاريخ اسلامي مشورت و گفت و گو کرد.

امير مؤمنان علي بن ابي طالب عليه السلام نيز که در آن جمع حضور داشت، پيشنهاد کرد: به خاطر اهميت هجرت پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله از مکه به مدينه منوره، هجرت آن حضرت را مبداء تاريخ قرار بدهند. غير از آن حضرت، برخي از حاضران تولد پيامبر صلي الله عليه و آله، برخي سال بعثت آن حضرت، برخي سال رحلت آن حضرت را پيشنهاد کرده بودند. هم چنين بعضي ها تاريخ رومي (ميلادي) و عده اي هم تاريخ فارس (فرس ‍ قديم) را پيشنهاد نمودند. ولي عمر بن خطاب پيشنهاد اميرمؤمنان علي بن ابي طالب را اصلح دانست و همان را تاييد کرد و بنا گذاشت که هجرت پيامبر صلي الله عليه و آله مبداء تاريخ اسلامي باشد.

 

77.jpg

 

پس از آن درباره ابتداي سال قمري که از چند ماهي آغاز گردد، گفت و گو شد. در اين باره هم نظرهاي گوناگوني ارائه گرديد. برخي به خاطر اهميت ماه رمضان، ابتداي رمضان را و برخي به خاطر اهميت حج، اول ذي حجه را و برخي ماه رجب را که در عصر جاهليت اهميت ويژه اي در نزد عرب ها داشت و عثمان بن عفان، ماه محرم را به خاطر اين که نخستين ماه حرام است، پيشنهاد نمودند. عمر بن خطاب پيشنهاد عثمان را پذيرفت و دستور داد که نخستين ماه سال قمري را از محرم آغاز کنند. لازم به يادآوري است که اول محرم نخستين سال قمري (دو ماه پيش از هجرت پيامبر صلي الله عليه و آله) مصادف بود با نخستين روز فروردين (عيد نوروز) سال 33 حکومت خسرو پرويز ساساني. [1] .

 

 

پی نوشتها :

[1] نک: تاريخ دمشق، ج 1، ص 37.

 

منبع : منبع : روز شمار تاريخ اسلام (ماه محرم ) ؛ سيد تقي واردي 

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir