روز بيست و يکم محرم- سال سوم هجري قمري

 

ازدواج حضرت علي عليه السلام با فاطمه زهرا عليهاالسلام.

علامه مجلسي در کتاب گرانسنگ «بحارالانوار» به نقل از شيخ مفيد در کتاب حدائق الرياض، گفته است: شب 21 محرم سال سوم هجري که شب پنج شنبه بود، مراسم زفاف حضرت فاطمه زهرا عليهاالسلام برگزار گرديد و آن بانوي بزرگ اسلام به خانه مولاي متقيان علي بن ابي طالب عليه السلام منتقل گرديد. به اين جهت روزه گرفتن 21 محرم به عنوان روزه شکر، مستحب و پسنديده است. [1] .

حضرت فاطمه زهرا عليهاالسلام به هنگام ازدواج، نه ساله بود و از جهت رشد جسمي و فکري به کمال رسيده و سرآمد دختران و زنان عصر خويش ‍ بود.

آن حضرت در سال پنجم بعثت (هشت سال پيش از هجرت) از دامن پاک و پاکيزه بانوي خوش نام حجاز، يعني خديجه بنت خويلده ديده به جهان گشود و با نور جمال خوش خانه رسول خدا صلي الله عليه و آله را روشن تر و اميدوار کننده تر گردانيد. وي آخرين فرزند حضرت خديجه عليهاالسلام بود و در عصري ديده به جهان گشود که پدرش حضرت محمد صلي الله عليه و آله آيين رهايي بخش اسلام را براي مردم مکه به ارمغان آورده بود. در آن زمان، سران قريش و متعصبان مکه به شدت با پيامبر صلي الله عليه و آله و ايمان آورندگان مبارزه کرده و از هر سو، مانع پيشرفت و گستردگي آيين اش مي شدند. حضرت خديجه عليهاالسلام که نخستين همسر رسول خدا صلي الله عليه و آله بود به مانند آن حضرت، سختي ها و محروميت هاي فراواني را تحمل نمود.

رشد و نبوغ فاطمه زهرا عليهاالسلام در دامن مادر مهربان و پايدار و پدري نجات دهنده بشريت از ظلم و جهل، از وي دوشيزه اي نمونه و الگو پرورانيد که نقش بسيار حساس و ارزنده اي در تاريخ اسلام بر عهده گرفت. آن حضرت، بيش از پنج بهار را پشت سر نگذاشته بود که مادر مهربانش ‍ حضرت خديجه عليهاالسلام را از دست داد و تنها مونس باقي مانده اش، پدر ارجمندش حضرت محمد صلي الله عليه و آله بود. حضرت فاطمه عليهاالسلام با از دست دادن مادر، بسيار تنها بود و احساس ‍ غربت مي کرد ولي فاطمه بنت اسد، همسر حضرت ابوطالب عليه السلام که پدرش حضرت ابوطالب عليه السلام تا آخر عمر از آن حضرت دفاع و پشتيباني کرده بودند، جاي خالي خديجه عليهاالسلام را براي فاطمه زهرا عليهاالسلام پر کرد و آن حضرت را از تنهايي بيرون مي آورد. سرانجام بانوي بزرگ اسلام، در پي مهاجرت سرنوشت ساز پدرش حضرت محمد صلي الله عليه و آله از مکه به مدينه، وي نيز به مدينه منوره مهاجرت نمود و در اين شهر ساکن گرديد.

مدينه که با آغوش باز، پيامبر صلي الله عليه و آله و خانواده اش را پذيرا شده بود، از بانوي اسلام به گرمي استقبال کرد و از روش و منش او، بانوان اين شهر به راه درستي و راستي هدايت گرديدند.

 

48.jpg

 

او مربي و معلمي توانا براي زنان و دختران مدينه، (شهر تازه به اسلام رو آورده) بود.

حضرت فاطمه عليهاالسلام پس از دو سال اقامت در مدينه، در موقعيتي قرار گرفته بود که مي بايست تشکيل خانواده و زندگي جداگانه مي داد. به همين جهت برخي از بزرگان و ياران پيامبر صلي الله عليه و آله از بانوي بزرگ اسلام خواستگاري کرده و اظهار تمايل به خويشاوندي با رسول خدا صلي الله عليه و آله نمودند، ولي از جانب پيامبر صلي الله عليه و آله پاسخ منفي دريافت کردند. تا اين که پسر عم رسول خدا صلي الله عليه و آله که دست پرورده آن حضرت بود از جوانان دلير و پاک بني هاشم محسوب مي شد، پا پيش ‍ گذاشت و از دختر رسول خدا صلي الله عليه و آله خواستگاري کرد. او، کسي نبود جز امام علي بن ابي طالب عليه السلام.

حضرت محمد صلي الله عليه و آله با مشورت دخترش فاطمه عليهاالسلام، به علي عليه السلام با راهنمايي رسول خدا صلي الله عليه و آله آماده تشکيل خانواده و مراسم عروسي با بانوي اسلام گرديد. در آن ايام به خاطر هجرت اجباري مسلمانان از مکه به مدينه، اکثر آنان از جمله امام علي عليه السلام از جهت اقتصادي و مالي در مضيقه بوده و زندگي مشقت باري را پشت سر مي گذاشتند. حضرت علي عليه السلام در آن زمان از مال دنيا جز يک شمشير، يک زره و يک مرکب سواري چيز ديگري نداشت و براي فراهم آوري هزينه هاي ازدواج، ناچار گرديد که زره خود را بفروشد و از پول آن، جهيزه اي براي همسرش فاطمه عليهاالسلام فراهم نمايد.

صورت جهيزه دختر پيامبر صلي الله عليه و آله که از سوي پدر ارجمندش ‍ حضرت محمد صلي الله عليه و آله و از دارايي هاي حضرت علي عليه السلام فراهم گرديد، بنا به روايت اکثر مورخان به شرح ذيل است:

1 - پيراهني که به هفت درهم خريداري شده بود.

2 - روسري (مقنعه) که قيمت آن يک درهم بود.

3 - قطيفه مشکي که تمام بدن را کفايت نمي کرد.

4 - يک تخت خواب که از چوب و ليف خرما ساخته شده بود.

5 - دو عدد تشک از کتان مصري که يکي پشمي و ديگري از ليف خرما بود.

6 - چهار عدد بالش که دو تاي آن را پشم و دو تاي ديگر از ليف خرما بود.

7 - پرده

8 - حصير هجري

9 - دست آس

10 - مشکي از پوست

11 - کاسه چوبي براي شير

12 - ظرف پوستي براي آب

13 - سبوي سبز رنگ

14 - کوزه هاي متعدد

15 - دو بازو بند نقره اي

16 - يک ظرف مسي

وقتي چشم رسول خدا صلي الله عليه و آله به اين ها افتاد، فرمود: خدايا، زندگي را بر گروهي که بيشتر ظروف آنها سفال است، مبارک گردان.

 

28.jpg

 

مهريه حضرت زهرا عليهاالسلام پانصد درهم بود که به «مهر السنة» معروف گرديده است. [2] .

بدين ترتيب حضرت فاطمه عليهاالسلام آماده تشکيل خانواده و انتقال به خانه اميرمؤمنان عليه السلام گرديد. اين واقعه مبارک در واپسين ماه هاي دومين سال حضور آنان در مدينه (که ابتداي سال سوم هجري بود) به وقوع پيوست و خانواده اي تازه با مشارکت حضرت علي عليه السلام و حضرت فاطمه عليهاالسلام پا گرفت که پاک ترين و مقدس ترين خانواده اي شد که در اسلام بنا گرديده اند. از ابن عباس روايت شده است که هنگام حرکت دادن حضرت زهرا عليهاالسلام به سوي خانه علي عليه السلام، پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله در پيشاپيش فاطمه زهرا عليهاالسلام، جبرئيل در سمت راست و ميکائل در سمت چپ او در حرکت بودند و هفتاد هزار فرشته الهي، از پشت سر، وي را بدرقه کرده و تسبيح و تقديس خدا را به جاي مي آوردند تا اين که صبح طلوع کرد. [3] . درباره رفتار حضرت علي عليه السلام و همسرش حضرت فاطمه عليهاالسلام نسبت به يکديگر، روايات فراواني در منابع اسلامي ذکر شده است و در اين جا به عنوان حسن ختام، تنها به يک روايت از اميرمؤمنان عليه السلام بسنده مي کنيم:

آن حضرت فرمود: فو الله ما أغضبتها، و لا اکرهتها علي أمر حتي قبضهاالله - عز و جل - و لا اغضبتني و لا غضبت لي أمرا، و لقد کنت أنظر اليها فتنکشف عني الهموم و الأحزان.

به خدا سوگند، هرگز بر او (فاطمه زهرا عليهاالسلام) خشم نگرفتم و او را بر چيزي اکراه و اجبار نکردم تا اين که به جوار حق پيوست. او نيز با من در اين مقام بود که هرگز مرا نرنجانيد و مرا وادار به اکراه و اجبار نکرد. من هر گاه به چهره وي نگاه مي کردم، تمام ناراحتي و اندوهم بر طرف مي شد.[4] .

 

پی نوشتها :

[1] بحارالانوار، ج 43، ص 92، باب 5، روايت 1؛ و ج 98، ص 196، باب 9، روايت 5.

[2] فروغ ابديت، ج 1، ص 521.

[3] بحارالانوار، ج 43، ص 92، باب 5، روايت 1.

[4] کشف الغمة، ج 1، ص 492.

 

منبع : منبع : روز شمار تاريخ اسلام (ماه محرم ) ؛ سيد تقي واردي 

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir