ماه محرم- سال ششم هجري قمري

 

وقوع غزوه بني لحيان.

واقدي، نويسنده کتاب گرانسنگ «المغازي» گر چه در ابتدا، زمان اين غزوه را اول ربيع الاول سال ششم ذکر کرد، ولي در پايان اين واقعه تاريخي، زمان آن را ماه محرم دانست و گفت: وغاب رسول الله صلي الله عليه و سلم عن المدينة اربع عشرة ليلة، و کان استخلف عن المدينة ابن ام مکتوم و کانت سنة ست في المحرم. [1] .

رسول خدا صلي الله عليه و آله به مدت چهارده شب از مدينه دور بود و در اين مدت، «ابن مکتوم» را جانشين خويش در مدينه قرار داد، و اين واقعه در محرم سال ششم واقع شده است.

بن ليحان که از تيره هاي بني اسد بودند، از پيامبر صلي الله عليه و آله مبلغاني را براي ارشاد و تبليغ درخواست نمودند تا با راهنمايي هاي آنان، با اسلام آشنا شده و مسلماني اختيار نمايند. پيامبر صلي الله عليه و آله، شش ‍ تن از ياران خويش را به اين ماموريت تبليغي اعزام کرد. آنان عبارت بودند از مرثد غنوي، خالد ليثي، عاصم بن ثابت، خبيب بن عدي، زيد بن دثنه و عبدالله بن طارق.

پيامبر صلي الله عليه و آله، مرثد را بر آنان امير ساخت و آنان را به توصيه هايي اعزام نمود. آنان، پس از آن که از مدينه دور شده و به مکاني به نام «رجيع» رسيدند، مشرکان خيانت و دشمني خود را آشکار کرده و قصد جانشان نمودند.

مبلغان اسلامي، آماده دفاع از خود شدند و با دشمن خائن درگير شدند ولي به خاطر کمي افراد، کاري از پيش نبرده و سه تن از آنان به نام هاي: مرثد، خالد و عاصم در اين ميان به شهادت رسيدند و سه تن ديگر، اسير شدند. در ميان راه، يکي از اسيران به نام «عبدالله بن طارق» خود را از بند رهانيد و به نبرد با مشرکان پرداخت، ولي مظلومانه به دست دشمن به شهادت رسيد. دو تن از اسيران بازمانده، يعني خبيب و زيد، هم چنان در بند مشرکان بوده تا اين که به مکه برده شده و به سران قريش مکه تحويل داده شدند. [2] .

اين خبر ناگوار، پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله و مسلمانان را بسيار نگران کرد و آنان را به عکس العمل به جا و بايسته واداشت.

 

37.jpg

 

پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله با تجهيز دويست رزمنده، آماده نبرد با بني لحيان شد. آن حضرت پس از آمادگي رزمندگان، در ظاهر به سوي شام رهسپار شد و قصد خود را آشکار نساخت، تا اين که که به مکاني به نام «بطن غران» رسيد که در آن حوالي، مبلغان اسلامي به شهادت رسيده بودند. آن حضرت چون به اهالي غران رسيد، نسبت به آنان ترحم کرد و به آنان فرمود: گوارا باد بر شما شهادت!

پيامبر صلي الله عليه و آله، با بيان شريف خود اهالي غران را در سوگ عزيزان از دست رفته سهيم دانست و کاري با آنان نداشت. افراد فتنه انگيز بني لحيان از حضور پيامبر صلي الله عليه و آله در سرزمين خود باخبر شده و از ترس کيفر و تقاص جنايات خويش، به کوه ها و قله ها متواري شدند.

آن حضرت، يکي دو روز در آن سرزمين به سر برد و بر کسي از دشمنان دست نيافت و براي پيدا کردن آنان، دسته هايي از سربازان اسلام را به اطراف فرستاد ولي آنان نيز به دشمن دسترسي پيدا نکردند.

آن حضرت به سوي سرزمين «عسفان» حرکت کرد و از آن جا به «غميم» پيش رفت و بر کسي از مشرکان دست نيافت.

آن حضرت، براي حفظ جان دو اسير مسلمان که در دست قريش مکه اسير بودند، از ادامه مسير، خودداري کرد و به سوي مدينه بازگشت نمود.

اما همان طوري که گمان مي رفت، سران قريش به تکاپو افتاده و بر شدت خود نسبت به اسيران مسلمان افزودند و به آنان گفتند: ببينيد که محمد صلي الله عليه و آله در ماه حرام با ما سر جنگ دارد ولي ما با اصحاب او که در دست ما اسيرند، در ماه حرام تعرضي نداريم. [3] .

ولي قرش، پس از پايان ماه محرم، دو اسير خود را به وضع فجيعي به دار کشيده و به شهادت رسانيدند.

 

 

پی نوشتها :

[1] المغازي، ج 1، ص 537.

[2] تاريخ ابن خلدون، ج 1، ص 421.

[3] المغازي، ج 1، ص 535.

 

منبع : منبع : روز شمار تاريخ اسلام (ماه محرم ) ؛ سيد تقي واردي 

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir