ماه محرم- سال شانزدهم هجري قمري

 

 

درگذشت ماريه قبطيه همسر رسول خدا صلي الله عليه و آله در مدينه. [1] .

پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله در سال هفتم قمري، براي جهاني کردن دعوت اسلامي، پيک هايي به کشورهاي نزديک عربستان فرستاد و زمامداران آن ها را به دين اسلام دعوت کرد. يکي از دعوت شدگان به اسلام، حاکم سرزمين مصر، «مقوقس» بود که در کيش مسيحيت و مورد پشتيباني امپراتوري روم قرار داشت.

پيامبر صلي الله عليه و آله براي وي، نامه اي نوشت و به وسيله «حاطب بن ابي بلتعه» ارسال نمود. مقوقس پس از دريافت نامه و پيام رسول خدا صلي الله عليه و آله و تفحص و بررسي درباره چگونگي آن حضرت و آشنايي با شخصيت آن حضرت از طريق گفت و گو با حاطب، پيام متقابلي براي پيامبر صلي الله عليه و آله ارسال نمود.

وي گرچه به صورت آشکار مسلمان نشد و اظهار ايمان نکرد ولي در باطن، علاقه وافري به پيامبر صلي الله عليه و آله پيدا کرد و ضمن پاسخ مؤدبانه و مودت بخش، هدايايي براي آن حضرت ارسال کرد. [2] .

هداياي مقوقس، بسيار نفيس و ارزشمند بود. از جمله آنها سه برده به نامهاي: ماريه، خواهرش سيرين، و برادرشان «مايور» بود.

حاطب بن ابي بلعته پس از تحويل گرفتن هدايا به سوي مدينه حرکت نمود و در ميان راه، دين اسلام را پذيرفته و به مسلماني درآمدند، ولي برادرشان «مايور» بر کيش خود باقي ماند، تا اين که در مدينه به دست پيامبر صلي الله عليه و آله مسلمان شد. [3] .

ماريه، از زنان فاضل و داراي کمال و جمال در ميان زنان عصر خود بود.

پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله، ماريه را به همسري خويش انتخاب نمود و سيرين را به حسان بن ثابت بخشيد.

ماريه، پس از افتخار همسري با رسول خدا صلي الله عليه و آله در مکاني به نام «عاليه» در حاشيه شهر مدينه که به «مشربه ام ابراهيم» معروف شده بود، ساکن گرديد.

در ذي حجه سال هشتم هجري، فرزندي از وي متولد گرديد که پيامبر صلي الله عليه و آله او را ابراهيم، نام نهاد. ابراهيم، تنها فرزند پيامبر صلي الله عليه و آله از زناني بود که پس از خديجه کبري عليهاالسلام افتخار همسري آن حضرت را پيدا کرده بودند.

پيامبر صلي الله عليه و آله غير از ابراهيم که از ماريه متولد گرديده بود، از هيچ همسر ديگري صاحب فرزند نشد، جز خديجه کبري عليهاالسلام که براي آن حضرت پنج (يا شش) فرزند آورد که معروف ترين و بهترين آنها، فاطمه زهرا عليهاالسلام است. ابراهيم پسر پيامبر صلي الله عليه و آله که محبوب قلب مبارک رسول خدا صلي الله عليه و آله و مسلمانان بود، عمري درازي پيدا نکرد و در 18 ماهگي به رحمت ايزدي پيوست و پيامبر صلي الله عليه و آله و مسلمانان را در مرگ خود غمگين و سوگوار نمود.

 

81.jpg

 

ماريه قبطيه در هنگام رحلت پيامبر صلي الله عليه و آله زنده بود و پس از رحلت آن حضرت، ابتدا ابوبکر و سپس عمر بن خطاب، متولي هزينه زندگي او بودند. اين زن فاضل و متدين در محرم سال 16 هجري قمري در مدينه وفات يافت. مردم مدينه از وي، تشييع بايسته و شايسته اي به عمل آورده و او را در قبرستان بقيع دفن نمودند.

ماريه از پدري قبطي به نام شمعون و مادري رومي در روستاي «حفن» از دهستان «انصنا» در سرزمين مصر ديده به جهان گشوده بود.

امام حسن مجتبي عليه السلام پس از صلح با معاويه، هنگامي که با خبر گرديد که ماريه، از روستاي حفن در مصر بود، از معاويه درخواست کرد که به احترام اين همسر گرانمايه رسول خدا صلي الله عليه و آله، خراج و ماليات زمين هاي اهالي حفن را به آنان ببخشد. و معاويه نيز به توصيه امام حسن مجتبي عليه السلام را پذيرفت و خراج اهالي حفن را ملغي اعلام کرد. [4] .

در پايان، به ياداشت هاي يکي از زايران خانه خدا درباره مسجد و مشربه «ام ابراهيم» که در يکي از روزنامه هاي نوشته شده است، توجه نماييد:

مشربه ام ابراهيم و مسجد ماريه قبطيه در کنار هم قرار دارند، و اين نزديکي، برخي از افراد را دچار ترديد نموده است و بعضا مکان آن را جابجا معرفي و همه را به نام مشربه ابراهيم خطاب مي کنند. اگر ما مشربه را کلا به منطقه اي اطلاق کنيم که هم مسجد ماريه قبطيه در آن واقع است و هم قبرستاني که روايت شده است نجمه مادر امام رضا عليه السلام در آن جا مدفون است، مساجدي هم قرار دارد که امروز مخروبه شده است و تنها يک چهار ديواري و محرابي گلي از آن باقي است که متاسفانه محل جمع آوري کارتن خالي و زباله شده است.

اين چهار ديواري بدون سقف، تنها به همت مردم به خصوص شيعيان منطقه و ظاهرا شبانه زنده نگه داشته شده، در حالي که چند بار از طرف مامورين شهر به ويرانه تبديل شده است.

دقيقا اين مکان را بايد مولد ابراهيم فرزند رسول خدا صلي الله عليه و آله قرار دهيم. زيرا پس از رحلت حضرت خديجه عليهاالسلام، پيامبر صلي الله عليه و آله چند همسر اختيار کرده بودند که يکي از آنها کنيزي رومي بود به نام «ماريه قبطيه» که زنان عرب بر او رشک مي بردند و پيامبر صلي الله عليه و آله مجبور شدند تا براي کمک به ماريه قبطيه، خانه اي در خارج شهر مدينه برايش احداث کنند. اين مکان بعدها به خاطر تردد حضرت رسول صلي الله عليه و آله و نمازگزاردن ايشان، از سوي مسلمانان صدر اسلام به مسجد تبديل شده و هنوز هم با همت مردم مانده است. پس نبايد مشربه ابراهيم را الزاما همان قبرستان بدانيم.[5] .

 

 

پی نوشتها :

[1] تاريخ الطبري، ج 4، ص 38 و تاريخ دمشق، ج 3، ص 238.

[2] فرازهايي از تاريخ پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله، ص 381 و 419.

[3] زوجات النبي صلي الله عليه و آله و اولاده، ص 289.

[4] نک: تراجم سيدات بيت النبوة، ص 417؛ زوجات النبي صلي الله عليه و آله و اولاده، ص 289، و اعلام انساء، ج 5، ص 10.

[5] مجيد زندي، روزنامه جمهوري اسلامي، 27 آذر 1378، ص 14.

 

منبع : منبع : روز شمار تاريخ اسلام (ماه محرم ) ؛ سيد تقي واردي 

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir