ماه محرم- سال سي و نهم هجري قمري

 

اعزام حارث بن مره براي نبرد با اهالي سند از سوي امام علي بن ابي طالب عليه السلام.

سپاهيان مسلمان در زمان عمر و عثمان با فتح جنوب، مرکز و شرق ايران به مرزهاي هندوستان رسيده و در آن جا متوقف شدند. با اين که برخي از فرماندهان و عاملان خليفه، مانند عبدالله بن عامر تمايل زيادي به نبرد و فتوحات تازه داشتند، ولي به علل از خليفه، اجازه عمليات جديدي را به دست نياوردند.

اما در عصر خلافت امام علي بن ابي طالب عليه السلام، به خاطر وقوع جنگ هاي داخلي ميان مسلمانان، مانند جنگ جمل و جنگ صفين، دشمنان خارجي فرصت را غنيمت شمرده و در صدد هجوم به مرزهاي اسلام برآمدند. شايد يکي از علت هاي مهم پايان دادن به جنگ صفين از سوي امام اميرمومنان عليه السلام توجه به همين مسئله بود.

به هر حال، در سر حدات شرقي خلافت اسلامي، مزاحمت هايي از سوي هندي ها براي مسلمانان و يا مناطق فتح شده به وجود آمده بود.

در اواخر سال 38 هجري قمري، حارث بن مره عبدي که يکي از فرماندهان سپاه امام علي بن ابي طالب عليه السلام بود به آن حضرت، پيشنهاد دفع شراره اي دشمن و نبرد با مشرکان و کافران هندوستان را داد و خود را براي اين امر مهم داوطلب کرد.

 

40.jpg

 

حضرت علي عليه السلام، پيشنهاد وي را پذيرفت و در محرم سال 39 قمري وي را در راس سپاهي از مجاهدان مسلمان به سوي شرق ايران اعزام کرد.

حارث بن مره پس از عبور از ايران به مرز هندوستان رسيد و به ولايت «سند» که در غرب هندوستان قرار داشت، هجوم آورد و پيروزي هايي به دست آورد و مردم آن سامان را براي نخستين بار به دين حيات بخش اسلام دعوت کرد و آنان را با قران و معارف اسلام آشنا نمود.

وي در نبردهاي آغازين، دلاوريهاي زيادي از خود نشان داد و غنيمت هاي فراوان و اسيران زيادي به چنگ آورد. به طوري که در يک روز، هزار نفر از اسيران را ميان سپاهيان خود تقسيم کرد. [1] .

وي در همان مناطق ماندگار شد تا اين که در سال 42، در عصر حکومت معاوية بن ابي سفيان، در نبردي که ميان مسلمانان و مشرکان در سرزمين «قيقان» به وقوع پيوست، متحمل شکست سنگيني شد و جز اندکي از سپاهيانش بقيه در آن نبرد کشته شدند.[2] .

اما پس از آن ماجرا، سپاهيان مسلمان فتوحات تازه اي در سرزمين هندوستان به دست آوردند. به ويژه از دلاوري ها و مديريت رزمي و اداري محمد بن قاسم در غرب و شمال هندوستان، توصيف و تعريف هاي فراواني شده است.

 

 

پی نوشتها :

[1] فتوح البلدان، ص 607.

[2] همان، ص 608، و أنساب الأشراف، ص 275.

 

منبع : منبع : روز شمار تاريخ اسلام (ماه محرم ) ؛ سيد تقي واردي 

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir