ماه محرم- سال يکصد و سي و دوم هجري قمري

 

زنداني شدن ابراهيم بن محمد به دستور مروان بن محمد.

از سال 100 قمري، دعوت عباسيان و هواداران آنان براي قيام بر ضد بني اميه و بيعت با «الرضا من آل محمد صلي الله عليه و آله» آغاز گرديد و رهبري جنبش را محمد بن علي بن عبدالله بن عباس بن عبدالمطلب بر عهده داشت. وي در آغاز روزگار در «حميه» يا در «کرار» از کوهستان هاي شام زندگي مي کرد و داعيان و نمايندگان او به طور پنهاني در سراسر جهان مردم را به قيام فرا مي خواندند.

ولي عمرش کفاف نکرد و پيش از قيام سراسري مردم بدرود حيات گفت. وي در هنگام وفاتش پسرش ابراهيم را جانشين خود کرد. ابراهيم که معروف به «امام» بود، داعيان خود را براي زمينه سازي قيام و جنبش ‍ عمومي آماده کرد.

 

44.jpg

 

ابومسلم در ايران و ابوسلمه در مناطق عرب نشين از بزرگترين داعيان او بودند. مروان بن محمد، معروف به مروان حمار، در آن هنگام خلافت امويان را بر عهده داشت. وي به پنهان گاه امام ابراهيم بن محمد، آگاه گرديد و به وليد بن معاوية بن مروان بن حکم، عامل خود در دمشق دستور داد که ابراهيم را دستگير و زنداني نمايد. به اين هدف که با دستگيري وي جنبش ‍ ضد اموي را کنترل و سرکوب کند. وليد در شام به مخفي گاه ابراهيم پي برد و او را دستگير کرد و زنداني نمود.اين واقعه در محرم سال 132 قمري، همان سالي که عباسيان در کوفه به خلافت رسيدند، واقع گرديد. ابراهيم پس از دو ماه تحمل زندان و شکنجه بدرود حيات گفت.

اما جنبش عباسيان نه تنها خاموش نشد، بلکه فراگير و سرانجام به پيروزي رسيد. هواداران بني عباس زماني که به پيروزي رسيدند، به علت زنداني بودن ابراهيم در شام، به وي دست رسي نداشتند. بدين جهت با ولي عهدش ابوالعباس عبدالله بن محمد، معروف به سفاح که برادر وي بود، در کوفه بيعت کردند و حکومت عباسيان را پايه گذاري کردند.[1] .

 

 

پی نوشتها :

[1] نک: التنبيه و الاشراف، ص 292.

 

منبع : منبع : روز شمار تاريخ اسلام (ماه محرم ) ؛ سيد تقي واردي 

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

نظرات  

 
سعید شهبازی
0 #1 سعید شهبازی 1393-03-15 20:57
لعنت خدا برمروان بن محمد
 
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir