ماه محرم- سال دويست و دوم هجري قمري

 

بيعت مخالفان مامون با ابراهيم بن مهدي عباسي.

پس از آن که سپاهيان مامون به فرماندهي حس بن سهل (ذوالرياستين) بر سپاهيان برادرش امين پيروز شده و امين را به قتل رساندند و تمام مناطق تحت اختيار او را در استيلاي مامون قرار دادند، در برخي از شهرهاي حجاز، يمن و عراق شورش هايي بر ضد عباسيان به وقوع پيوست و در بسياري از اين نهضت ها، علويان رهبري مردم را بر عهده داشتند. مامون عباسي براي خاموش کردن شورش ها واز ميان بردن نهضت هاي مردمي، از امام رضا عليه السلام که جانشين پدرش امام موسي کاظم عليه السلام بود و مورد احترام همه شيعيان و علويان بود، دعوت کرد به خراسان سفر کند و در امر حکومت وي را ياري دهد. امام رضا عليه السلام از همکاري با حکومت غير مشروع خودداري مي کرد ولي با اجبار و اکراه، مجبور به هجرت به سرزمين خراسان و پيوستن به مامون در «مرو» [1]  شد. در آن جا مامون در ظاهر به امام عليه السلام پيشنهاد خلافت را داد ولي امام عليه السلام امتناع نمود. سرانجام پس از اصرار و تاکيد فراوان مامون، امام عليه السلام را ولايت عهدي مامون را پذيرفت.

در آن هنگام، فضل بن سهل، زمام کشوري خلافت مامون را عهده دار بود و برادرش حسن بن سهل (ذوالرياستين) با سپاهيان بي شمارش بر عراق و ايران حکومت داشت و فرماندهي مقام لشکري مامون را عهده دار بود. در حقيقت، حکومت مامون به دست فضل و حسن اداره مي شد.

 

63.jpg

 

اين گونه روي کردهاي مامون نسبت به امام رضا عليه السلام، فضل و حسن، موجب گرديد که عباسيان و طرفداران آنان در بغداد، بر ضد مامون شورش ‍ کرده و خواهان خلع وي از خلافت و جايگزيني شخص ديگري از بني عباس و استحکام حکومت عباسيان شدند. در اين ميان بيش از همه ابراهيم بن مهدي، منصور بن مهدي، مطلب بن عبدالله بن مالک سندي بن شاهک، نصير، و صيف، صالح و اسحاق بن موسي پافشاري مي کردند.

سرانجام با برپا کردن جو عمومي بر ضد مامون، وي را در بغداد از خلافت خلع کرده و ابراهيم پسر مهدي عباسي را به خلافت برگزيدند و با وي بيعت کرده و وي را به «المبارک» ملقب ساختند.

در اين هنگام، مامون به همراه امام رضا عليه السلام و فضل بن سهل و ساير بزرگان حکومتي در خراسان بوده و از شورش عباسيان در عراق بي خبر بودند. حسن بن سهل در عراق با شورش گران و ياغيان مبارزه مي کرد و اين گونه اخبار را به برادرش فضل بن سهل در خراسان مي رسانيد و اين دو، تلاش مي کردند که مامون را از اين وقايع بي خبر نگه دارند. ابراهيم بن مهدي پس از آنکه در بغداد بر مسند خلافت نشست، بر مداين و کوفه نيز نيرو فرستاد و اين مناطق را از دست سپاهيان حسن بن سهل بيرون آورد.

ميان سپاهيان حسن بن سهل و سپاهيان ابراهيم بن مهدي، مدتي در بغداد و جنوب عراق جنگ و گريزي برقرار بود، ولي سرانجام زيادي لشکر مامون و تدابير و مديريت رزمي حسن بن سهل، موجب شکست سپاهيان ابراهيم بن مهدي گرديد. وي پس از پراکنده شدن نيروهايش، در تاريکي شب از مداين گريخت و ديگر کسي وي را نديد.

به اين ترتيب، مخالفان مامون بار ديگر طعم تلخ شکست و سرافکندگي را پذيرا شده و به ناچار بيعت با مامون را تجديد کردند.[2] .

اين ماجرا با آن که با پيروزي سپاهيان مامون به پايان رسيده بود، ولي زنگ خطري براي مامون بود که دوري وي از دارالخلافه بغداد، طمع رقيبان وي از بزرگان بني عباس را بر مي انگيزاند و احتمال تکرار جرياناتي همانند جريان ابراهيم بن مهدي، بعيد نخواهد بود.

به همين جهت، مامون از خراسان به قصد بغداد عزيمت کرد و پس از مدتي وارد بغداد شد. ولي پيش از رسيدن به عراق، هم فضل بن سهل و هم امام رضا عليه السلام را به طور ناجوانمردانه در بين راه به قتل رسانيد.

 

 

پی نوشتها :

[1] شهر «مرو» در آن روزگار مقر حکومت مامون در شمال خراسان بود. هم اکنون در کشور ترکمنستان قرار داشته و به زبان محلي «ماري» خوانده مي شود.

[2] نک: تاريخ ابن خلدون، ج 2، ص 383.

 

منبع : منبع : روز شمار تاريخ اسلام (ماه محرم ) ؛ سيد تقي واردي 

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

نظرات  

 
سعید شهبازی
0 #1 سعید شهبازی 1393-03-15 20:55
لعنت خدا بر دشمنان امام رضا
 
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir