ماه محرم- سال دويست و چهل و ششم هجري قمري

 

بناي شهر جعفريه به دستور متوکل عباسي.

متوکل عباسي براي انتقال مقر حکومت خود به خارج شهر «سرمن راي» (سامرا) مناطق چندي را در نظر گرفت و از ميان آن ها، منطقه «ماحوزه» را که در سه فرسنگي سامرا قرار داشت و از جهات گوناگون نظر وي را به خود جلب کرده بود، برگزيد. وي در آن جا شهري بنا نمود و نام آن را برگرفته از نام خودش، «جعفريه» گذاشت. زيرا نام وي، جعفر معروف به «المتوکل علي الله» بود. به دستور متوکل، تمام دفاتر و کتاب هاي حکومتي به ساختمان هاي تازه ساخت اين شهر منتقل گرديد.

هم چنين نيروهاي حفاظتي، امنيتي و خدماتي و مسئولان و درباريان خلافت و خانواده هاي آنان به همراه متوکل و خانواده اش به اين شهر کوچ کردند.

متوکل در مکاني به نام قاطول، رودي از رودخانه بزرگ دجله جدا کرد و در اين شهر جاري ساخت و براي خود کاخي بي نظير از جهت زيبايي و استحکام بنا نمود.

بنا به روايت يعقوبي، بناي شهر جعفريه در ماه محرم سال 246 قمري آغاز گرديد. متوکل عباسي پس از آن که به دست فرزندش منتصر در چهارم شوال سال 247 قمري ترور شد و به هلاکت رسيد در همان کاخ زيباي خود دفن شد.[1] .

 

65.jpg

 

لازم به يادآوري است که از ميان خلفاي بني عباس، متوکل بيش از همه با خاندان پيامبر صلي الله عليه و آله و ائمه اطهار عليه السلام دشمني مي ورزيد و کينه آنان را در دل داشت. به همين جهت، دستور داد قبور منوره ائمه اطهار عليه السلام، مانند مرقد اميرمؤمنان عليه السلام، مرقد امام حسين عليه السلام و ساير شهيدان کربلا را تخريب نموده و بر قبور آنان آب بسته و زراعت نمايند. امام علي النقي عليه السلام که در عصر اين خليفه نابکار مي زيست، با افکار و اعمال ننگين او مقابله و مبارزه مي نمود و از هر راه ممکن براي خنثي کردن توطئه هاي او تلاش مي کرد و دشمنان اهل بيت را رسوا مي ساخت.[2] .

 

 

پی نوشتها :

[1] نک: تاريخ اليعقوبي، ج 2، ص 492.

[2] نک: خاندان عصمت عليه السلام، ص 186.

 

منبع : منبع : روز شمار تاريخ اسلام (ماه محرم ) ؛ سيد تقي واردي 

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

نظرات  

 
سعید شهبازی
0 #1 سعید شهبازی 1393-03-15 20:52
ان کاخ زیبا مدفن ان کافر شد
 
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir