اخرين لحظات در کنار برادر

 

در آخرين لحظه اي که امام (ع) در قيد حيات بود، با زينب گفتگويي دارد و باز هم وصايايي با اين مخدره نموده و او را نايب خود قرار مي دهد که بعد از وي کارها را دنبال کند. و آن وقتي بود که امام از اسب به زمين افتاد، زينب بلافاصله خود را به ميدان بر بالين برادرش مي رساند و مي بيند که زخم و جراحت زيادي به آن حضرت وارد شده و خون بسياري از وي جاري است، پس خود را بر روي جسد برادر انداخت و گفت: «انت احسين اخي، انت ابن امي، انت نور بصري، انت مهجة قلبي، انت حمانا، انت کهفنا، انت عمادنا، انت ابن محمد المصطفي، انت ابن علي المرتضي، انت ابن فاطمه الزهراء». امام در حالي که بيهوش بود، با گريه و زاري زينب به هوش آمد.

 

3.jpg

 

زينب گفت: برادرم! به حق جدم رسول خدا (ص) تو را قسم مي دهم با من سخن بگو.

امام (ع) فرمود: «يا اختاه هذا يوم التناد، و هذا يوم الذي و عدني به جدي و هو الي مشتاق». سپس فرمود:اي خواهرم! قلبم شکست و سختي و کرب من زياد شد. به خدا قسمت مي دهم که ساکت شوي و صبر پيشه کني، زينب فرياد زد: واويلا! برادرم! فرزند مادرم! چگونه ساکت باشم در حالي که تو چنين حالتي داري... الخ»[1] .

بنابراين، آخرين کسي که توانست در آن لحظات آخر سخن برادر خود را بشنود و از وصايا و سفارشات آن حضرت آگاه گردد، زينب بود. اين مهمترين ويژگي زينب بود که ديگران از آن بهره اي نداشتند.[2] .

 

 

پی نوشتها :

[1] معالي السبطين، ج 2 ص 22.

[2] زينب کبري (س) عقيله بني هاشم، ص ‍ 107 و 178.

 

منبع : دويست داستان از فضايل، مصايب و کرامات حضرت زينب ؛ عباس عزيزي

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

نظرات  

 
سعید شهبازی
+1 #1 سعید شهبازی 1393-03-04 22:14
یا حسین
 
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir