زينب در سوگ عباس

 

هنگامي که زينب (س) برادرش حسين (ع) را ديد که تنها از کنار نهر علقمه باز مي گردد، با خواهران ديگر با صداي جانسوز فرياد مي زدند:

«وا اخاه! وا عباساه! وا قله ناصراه! واضيعتاه! من بعدک»؛ واي برادرم، واي عباس، واي از کمي ياور و مصايب جانکاه، واي از ديدن جاي خالي تو![1] .

 

11.jpg

 

زينب (س) به امام حسين (ع) عرض کرد: «چرا برادرم عباس را با خود نياوردي؟» امام (ع) در پاسخ فرمود: «خواهرم! هر چه خواستم بدن برادرم را بياورم، ديدم به قدر اعضاي بدنش بر اثر زخمها از همديگر گسيخته که نتوانستم، آن را حرکت دهم.» زينب (س) گفتار فوق را به زبان مي آورد و مي گريست، از جمله گفت: «آه! از کمي ياور و فقدان برادر!» امام حسين (ع) فرمود: «آري، آه از فقدان برادر و شکستن کمر!».[2] .

 

 

پی نوشتها :

[1] کبرت الاحمر، ص 162.

[2] الحوادث و الوقايع، ج 3 ص 23.

 

منبع : دويست داستان از فضايل، مصايب و کرامات حضرت زينب ؛ عباس عزيزي

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

نظرات  

 
سعید شهبازی
+1 #1 سعید شهبازی 1393-03-04 22:01
یا باب الحوائج
 
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir