در سوگ عبدالله اصغر، فرزند امام مجتبي

 

عبدالله اصغر فرزند امام حسن مجتبي (ع) در کربلا يازده سال داشت، اين کودک را امام حسين (ع) به بانوان حرم سپرده بود، تا در خيمه ها از او نگهداري کنند. هنگامي که امام حسين (ع) تنها به ميدان رفت و هيچ گونه يار و ياوري نداشت، وقتي که عبدالله غريبي و مظلومي عمويش را دريافت، براي ياري عمو، از خيمه به سوي ميدان دويد، زينب (س) به دنبال او حرکت کرد تا هنگام نگذارد به ميدان برود، امام حسين (ع) صدا زد: خواهرم عبدالله را نگهدار، اما عبدالله خود را به عمو رسانيده و گفت: به خدا، از عمويم جدا نمي شوم، و به خيمه برنگشت، در آغوش عمويش بود و با او سخن مي گفت، ناگاه ظالمي به پيش آمد و شمشيرش را بلند کرد تا بر امام وارد سازد عبدالله دستش را به پيش آورد تا از ضرب شمشير جلوگيري کند، دست عبدالله بر اثر آن ضربت بريده و به پوست آويزان شد، عبدالله صدا زد: «يا عماه يا ابتاه»؛ اي عمو جان! واي بابا، ببين دستم را بريدند.

 

20.jpg

 

امام حسين (ع) آن کودک عزيز را در آغوش کشيد و فرمود: عزيزم صبر کن به زودي به جد و پدر و عموهايت ملحق مي شوي و با آنها ديدار مي کني، هنوز دلجويي امام تمام نشده بود که حرمله ملعون گلوي نازکش را هدف تير خود قرار داد، و آن آقازاده در آغوش عمو پرپر زد و به شهادت رسيد. وقتي که زينب کبري (س) جريان را فهميد به قدري اين بار مصيبت بر او سنگيني کرد که با صداي جگر سوز گريه کرد و گفت: اي عزيز برادر واي نور چشمم «ليت الموت اعدمني الحياة»؛ اي کاش مرده بودم و اين منظره را نمي ديدم.

 

آه کز تيغ جفا دست وي آويخت بپوست 

سوخت بر حالت آن طفل دل دشمن و دوست

 

ناگهان ظالم سنگين دلي از راه جفا 

بفکند تير سه شعبه، سر او کرد جدا[1] .

 

 

پی نوشتها :

[1] سوگنامه آل محمد، ص 288 و 289.

 

منبع : دويست داستان از فضايل، مصايب و کرامات حضرت زينب ؛ عباس عزيزي

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

نظرات  

 
سعید شهبازی
+3 #1 سعید شهبازی 1393-03-04 21:43
ليت الموت اعدمني الحياة»؛ اي کاش مرده بودم و اين منظره را نمي ديدم.یا زینب
 
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir