مصايب اسارت از کلام حبيب بن مظاهر

 

برخي از فاضلان و دانايان روايت کرده اند که: چون حسين به کربلا فرود آمد، پرچم را در زمين فرو برده و آن را به کسي از اصحاب و يارانش نداد، پس (سبب آن را) از حضرت پرسيدند؟ فرمود: به زودي صاحب و دارنده آن مي آيد، پس آنان منتظر و چشم به راه بوده ناگاه ديدند غبار و گرد بلند شد، امام حسين به اصحابش ‍ فرمود: صاحب و دارنده پرچم اين است که روي آورده است، ناگاه ديدند حبيب بن مظاهر (يامظهر) است. پس به پا خاسته، فرياد کردند: حبيب آمد. پس (فرياد ايشان را) زينب دختر اميرالمؤمنين (ع) شنيده فرمود: اين مردي که روي آورده است کيست؟ به او گفته شد: حبيب بن مظاهر است فرمود: سلام و درود مرا به او برسانيد پس تحيت و درودش را به او رساندند، و چون روز دهم محرم شد حبيب آمد و برابر خيمه و خرگاه زنان نشست، در حالي که سرش را در دامانش گرفته گريه مي کرد.

 

14.jpg

 

سپس سرش را بلند کرد و گفت: آه آه! اي زينب (مي بينم) روزي يافته مي شوي که تو را بر شتر کج رفتار (که معتدل و ميانه رو نيست) سوار کرده و به شهرها مي گردانند، و سر برادرت حسين رو به رويت باشد، و گويي اين سر من (بريده شده) به سينه اسب آويخته گرديده که آن را به و دو زانوي خود مي زند، پس زينب سرش را به ستون خيمه و خرگاه زده فرمود: ديشب برادرم مرا به اين (پيشامد) خبر داده و آگاهم ساخت. ناگفته نماند: از اين سخنان حبيب بن ظاهر دانسته مي شود که آن جناب علم منايا و بلايا (مرگها و پيشامده مصايب و اندوه ها) را مي دانسته.[1] .

 

 

پی نوشتها :

[1] زينب کبري ص 210 و 211.

 

منبع : دويست داستان از فضايل، مصايب و کرامات حضرت زينب ؛ عباس عزيزي

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

نظرات  

 
سعید شهبازی
+1 #1 سعید شهبازی 1393-03-04 21:41
چقدر مصائب زینب زیاد بود خانم دل بسیار بزرگی داشتند
 
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir