شهادت هفاف

 

به محض ورود به کربلا «هفاف» خود را هوادار امام معرفي نمي‏کند تا بداند داستان از چه قرار است. مي‏پرسد: «مولاي ما حسين عليه‏السلام کجاست؟» گويند: «تو کجا بودي و کيستي؟» گويد: «من هفاف بن مهند راسبي هستم، آمده‏ام تا حسين عليه‏السلام را ياري کنم.» گفته مي‏شود: «ما حسين را کشته‏ايم و از اولاد و برادران و اصحاب او احدي را باقي نگذاشته‏ايم، مگر يک مرد بيمار و جماعتي از زنان و دختران او؛ و اکنون لشکر عمر سعد به غارت خيام حرم حسين هجوم برده است» دنيا در برابر چشمانش سياه شد و چون شيري غران بر آن سپاه حمله‏ور شد. [1]  

 

4.jpg

 

او ديگر دانسته بود که امام تا آخرين لحظات مقاومت کرده و با ياران تا آخرين نفس جنگيده است. او به وظيفه خود آگاه شده بود و اعلان مي‏کرد که حسيني است. رجزهاي او در نبردهاي دلاورانه‏اش اين است:

 

«يا ايها الجند المجند 

انا الهفاف بن المهند

 

أبغي عيالات محمد؛ [2] . 

اي سپاه آراسته به جنگ! به هوش باشيد من هفاف پسر منهدم، در جستجوي اهل بيت و خاندان محمد صلي الله عليه و آله هستم».

 

 

پی نوشتها :

[1] ذخيرة الدارين، ص 454 - 455.

[2] تسمية من قتل مع الحسين عليه‏السلام، ش 107.

 

منبع: ياران شيداي حسين بن علي ؛ مرتضي آقا تهراني ؛ صادق آل محمد صفحات 338 و 339

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir