ولادت و دوران زندگي امام سجاد


ولادت و دوران زندگي امام سجاد

امام زين العابدين (ع) در کوران رويدادهاي سياسي که در تکوين امت اسلام و ترسيم خطوط و ويژگيهاي تاريخي آن نقش بسزايي داشتند قرار گرفته بود .
ایشان در خانه اميرالمومنین امام علي (ع) ديده به جهان گشوده بود . در آن هنگام امام علي مبارزه اي تلخ با دشمنان اسلام در جمل و صفين و نهروان را آغاز کرده بود . پدر حضرت سجاد امام حسين در آن روزگار علاوه بر همکاري با پدرش در اداره امور مسلمانان فرماندهي سپاه اسلام را نيز بر عهده داشت .
بي گمان اين رويدادهاي سهمگين که تا امروز نيز پس از گذشت چهارده قرن در محيط ما تاثير داشته در شخصيت اين مولد بزرگوار اثر شگرفي از خود بر جاي نهاد . اين برهه پر آشوب با قتل خليفه سوم توام بوده و از پي آن بني اميه به خونخواهي عثمان برخاستند .

مادر امام سجاد
درکتابهاي تاريخ آمده است که مادر امام سجاد (ع) «شهربانو» دختر آخرين پادشاه ساساني «يزدگرد سوم»‌ بوده است .
امپراتوري ايران همچون هر نظام جاهلي ديگر بر ظلم و ستم و سياستهاي طبقاتي استوار بود . با درخشيدن نور اسلام اين نظام همچون درختي پوک و پوسيده که از وزش بادهاي سهمناک ريشه کن مي وشد نابود شد . پادشاه ايران از شهري به شهري مي گريخت تا آنکه سر انجام در خراسان به قتل رسيد و خانواده اش در همان شهر ماندگار شدند تا آنکه خراسان در روزگار خلافت عثمان در سال 32 هجري به دست مسلمانان فتح شد و خانواده امپراتور مقتول ايران به اسارت مسلمانان در آمدند و به مدينه آورده شدند . چون آنها در پيشگاه خليفه سوم و اصحاب بزرگ پيامبر حاضر کردند امير مومنان علي بن ابيطالب عثمان را به گراميداشت خاندان يزد گرد تشويق کرد و بدين منظور حديثي از پيامبر (ص) را براي او خواند که فرموده بود : «عزيزان قومي را که به ذلت افتاده اند گرامي داريد» شايد يکي از حکمتهاي اين سخن دلجويي از مردمي باشد که همواره سران و بزرگان خود را مورد احترام قرار مي دادند تا مبادا پرده هاي کينه و شدني ميان آنان و پذيرش اسلام مانعي ايجاد کند . چون عثمان در اين باره درنگ کرد امير مومنان (ع) فرمود :
«به خاطر خدا سهم خود و سهم بني هاشم را از اينان آزاد کردم».

6.jpg

انصار و مهاجران نيز در اين کار از آن حضرت پيروي کردند . خليفه هم چاره اي جز اين فرا روي خود نديد . آنگاه امام علي پيشنهاد داد که هر يک از اسرار به حال خود بگذارند تا همسري مناسب براي خود برگزينند يکي از دختران يزدگرد امام حسين را برگزيد و دومي امام حسن و بنا به قولي محمد ابن ابي بکر را به همسري خود انتخاب کرد .
«شهربانو» در اين سال باردار شد و در نيمه جمادي الاول سال 33 هجري نخستين فرزند خويش را به دنيار آورد و در همان روزهاي اول پس از زايمان بدرود حيات گفت . سپس يکي از کنيزان امام حسين متکفل نگهداري کودک شد . بدين ترتيب امام زين العابدين در دامن آن کنيز بزرگ شد . مردم مي پنداشتند که آن زن مادر واقعي امام سجاد است در حالي که او کنيز امام حسين بود .
امام سجاد هفت ساله بود که پدر بزرگش اميرمومنان (ع) در محراب مسجد کوفه به شهادت رسيد . پس از چند ماه اهل بيت به مدينه بازگشتند جايي که علي بن الحسين درخانه هاي آکنده از بوي خوش پيامبر (ص) رشد کرده بود . امام هفده ساله بود که عمويش امام حسن مجتبي را با زهر به شهادت رساندند .
امام سجاد در سايه پدر بزر گوارش امام حسين نقش رهبري را در روياروئي با ارتداد جاهليت مآب اموي را تجربه مي کرد .
درباره ويژگي اين مبارزه و رويارويي آرام و مخفيانه اطلاعات اندکي در دست است . در واقع از اين دوره تنها سخنرانيهاي امام حسين (ع) بر عليه معاويه و نامه هاي آتشين آن حضرت به او و قيامهايي که به رهبري اصحاب پيامبر که هواخواه اهل بيت آن حضرت بودند براي ما باقي مانده است .

 

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir