ميلاد فرخنده امام محمد باقر (ع)


ميلاد فرخنده امام محمد باقر(ع)
از پدر و مادري علوي به دنيا آمد . (امام سجاد و ام عبدالله دختر امام حسن مجتبي)
امام محمد باقر چهار سال پيش از واقعه عاشوراي کربلا يعني در سال 57 هجري چشم به جهان گشود .
درباره روز ولادت او ميان راويان اختلاف است . برخي ميلاد آن حضرت را سوم صفر و برخي اول رجب گفته اند . آن حضرت از نظر سني بزرگترين فرزند پدرش نبوده است اما براي تصدي منصب امامت از ديگران شايستگي بيشتري داشت و پدرش پير و فرمان رسول خدا (ص) او را به پيشوايي مردم منصوب کرد .
زهري همين نکته را از امام سجاد (ع) مي پرسد : اين فرزند رسول خدا چرا به بزرگترين فرزندانت وصيت نکردي؟ آن حضرت در پاسخ فرمود : اي ابو عبدالله امامت به خردي است و به بزرگي نيست بلکه رسول خدا اين گونه مقدر کرده و ما آن را اين گونه در لوح و صحيفه يافته ايم .
مادر گرامي آن حضرت چنان که امام صادق فرمود است : صديقه اي بود که در خاندان امام حسن همتا و نظير نداشت . (بحارالانوار ج 46، ص 215)

زندگي پاک
او چهار سال از عمر خود را در سايه جدش سبط شهيد پيامبر سپري کرد و از صبغه الهي که در زندگي امام حسين تجلي يافته بود برخوردار گشت . بي گمان فاجعه جانگداز کربلا بر شخصيت امام باقر که لحظه به لحظه شاهد صحنه هاي آن بود تاثير خود را گذاشت چرا که بنابر برخي روايات آن حضرت از جمله کساني بود که همراه با بقيه بني هاشم در اين ماجرا حضور داشت .
امام پس از اين فاجعه 19 سال و 60 روز در سايه پدر بزرگوارش سيد الساجدين به سر برد (بحارالانوار ج 46، ص 217) که حيات او نمونه اي والا از زندگي رباني بود و پرتو اين حيات طريق سالکان حق را تا به امروز روشني بخشيده است .
7.jpg

از همان روزهاي آغازين حياتش خطوط امامت در سيمايش آشکار بود . در حديثي از ابوالزبير محمد بن مسلم مکي آمده است که گفت : نزد جابر بن عبدالله بوديم که علي بن الحسين و فرزندش محمد که هنوز کودک بود وارد شدند . جابر آن حضرت را در آغوش گرفت علي بن الحسين خطاب به فرزندش فرمود : سر عمويت را ببوس محمد به جابر نزديک شد و سر او را بوسيد . جابر که بينايي اش را از دست داده بود پرسيد : اين کيست ؟ علي بن الحسين پاسخ داد : اين محمد پسر من است . جابر او را در آغوش گرفت و گفت : اي محمد !‌ رسول خدا (ص) بر تو سلام فرستاده پرسيدند : چطور ؟ گفت : پيش رسول خدا بودم و حسين در اتاق آن حضرت مشغول بازي بود پيامبر فرمود :
اي جابر : فرزندم حسين را پسري است که علي خوانده مي شود چون روز قيامت فرا رسد منادي بانک برآورد که سيد العابدين برخيزد . در آن هنگام علي بن الحسين بر مي خيزد براي اين علي پسري به دنيا خواهد آمد که محمد نام دارد . اي جابر چنانچه او را ديدي سلام مرا به او برسان و بدان که عمر تو پس از ديدار او اندک خواهد بود .
پس از اين ديدار ديري نپاييد که جابر جهان را بدرود گفت.( بحارالانوار، ج 46، ص 227)
امام محمد باقر پس از رحلت پدرش امامت مردم را عهده دار شد .
 


 

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

نظرات  

 
مهدي منتظران
+1 #1 مهدي منتظران 1391-03-05 00:54
با سلام
با تبريك اعياد رجبيه و ماه مبارك رجب

منظرگاه مديريتي خوبي داريد.

اگر مايل هستيدآدرس سايت را در پيوند منظرگاه مديريتي "سايت، وبلاگ" خود قرار دهيد.
www.farhangyar.ir
در صفحه اول سايت گالري 2000 نمايه تابلو معصومين سلام الله عليه وجود دارد و صفحات فرهنگ يار منظرگاه مديريتيست براي مطالب مناسبتها و تعليم و تربيت كار شمست.

در ضمن آدرس ذيل ميز نظريه پردازي فرهنگ يار مي باشد كه شما را با مسائل اصول و مباني ديدگاهي فرهنگ يار آشنا مي نمايد. ممنون مي شوم كه مرا از نظرات با ارزشتان مطلع نمائيد. http://talargoftegoo313.blogfa.com/
با سپاس فراوان
و با آرزوي موفقيت و تندرستي براي شما و همكارانتان
 
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir