زندگینامه امام خمینی(ره)-بخش اول


زندگینامه حضرت امام خمینی (ره) - بخش اول

حضرت امام خمینی (ره) در روز اول مهرماه 1281 ش . در آغاز فصل جشنواره رنگ‌ها ، دیده به جهان گشود .
در محله‌ی «لب رودخانه» شهر خمین ، صدای گریه‌ی نوزادی به انتظارها پایان داد . آن روز ، سالروز تولد دختر پیامبر مهربانی‌ها حضرت فاطمه سلام الله علیها نیز بود .
«خانم ‌هاجر» ، نوزاد‌ را در‌پارچه‌ی سفیدی‌پیچید و به دست همسرش ، حاج آقا مصطفی ، داد پدر ، نوزاد را چون گل بویید و بوسید . در گوش راستش ، اذان و در گوش چپش ، اقامه گفت آنها نام نوزاد را «روح الله» نهادند .
در بیستم بهمن همان سال ، پدر روح الله به شهادت رسید . او در حالی که می‌خواست برای کمک به‌ مردمی که با خان ها می‌جنگیدند ، به شهر اراک برود ، با گلوله‌ی مزدوران خان‌ها کشته شد . گلوله ، سینه‌اش را شکافت و قرآن کوچکی را که در جیب پیراهن داشت ، سوراخ کرد .

1.jpg

خانم هاجر ، کوتاه نیامد و برای حکم قصاص به تهران ، دارالحکومه‌ی وقت ، رفت و ماه‌ها برای اجرای عدالت اصرار کرد . تا اینکه قاتل حاج آقا مصطفی در نوزدهم اردیبهشت 1283 قصاص شد .
روح الله در کودکی به مکتب خانه «ملا ابوالقاسم» رفت و روخوانی قرآن را آموخت . بعدها در نزد «آقا شیخ جعفر» و «میرزا محمود» (1) درس‌های ابتدایی را در خمین فرا گرفت . سپس مقدمات دروس حوزوی را نزد دایی ‌اش ، «حاج میرزا محمد مهدی» (2) ، سپری کرد و آنگاه «منطق» ، «سیوطی» ، «شرح باب حادی عشر» و «مُطَوَّل» را پای درس «نجفی خمینی» (3) فراگرفت .
سال 1297 ، سال غمگینی برای روح الله بود . مادرش از دنیا رفت و او با خواهرانش ، مولود آغاز فاطمه ، آغازاده خانم و برادرانش ، مرتضی ، نورالدین و نزدیکان دیگر ، مادر را در قبرستان خمین به خاک سپردند .نوزده ‌ساله بود که برای ‌ادامه‌ی تحصیل در حوزه‌ی علمیه ، رهسپار اراک شد . زمستان سال 1299 بود و ‌هوا سرد‌ و برفی ، در آنجا ، «منطق» را نزد «آقا شیخ محمد گلپایگانی» و «شرح لمعه» نزد «آقا عباس اراکی» آموخت .
در روزهای بهاری سال 1300 برای آموختن بیشتر و عمیق‌تر علوم دینی به شهر قم مهاجرت کرد . آن روزها حوزه‌ی علمیه قم با حضور «آیت الله حاج شیخ عبدالکریم حائری» (4) شور و هیجان دیگری داشت . حاج آقا روح الله در قم ، دوره‌ی سطح را اندکی نزد «حاج شیخ محمد خوانساری» و بیشتر آن را نزد «آقا میرزا علی یثربی» گذراند .
دوره‌ی درس‌خارج را‌ نزد «آیت الله حاج عبدالکریم حائری» خواند و فلسفه و ریاضیات (هیئت و حساب) را نزد «سید ابوالحسن قزوینی» و «آقا میرزا علی اکبر یزدی» طی کرد .
علوم عرفانی و معنوی را پای درس «آیت الله آقا میرزا علی شاه آبادی» و «آقا میرزا جواد آقا ملکی تبریزی» خوانده و پس از رحلت «آیت الله حائری یزدی» به محضر‌«آیت الله‌بروجردی» (5) رسید .
‌سال 1308 ، ‌سال ازدواج ‌حاج آقا روح الله با «خدیجه» ، دختر آیت الله حاج میرزا محمد ثقفی بود . یک سال بعد مصطفی به دنیا آمد ، بعدها دخترانش ، صدیقه ، فریده و فهیمه چشم به جهان گشودند و در سال 1324 ، دومین پسرش ، احمد به دنیا آمد .
حاج آقا روح‌الله هر روز برای تدریس به مسجد می‌رفت . در همان روزها ، کتاب «اسرار هزار ساله» چاپ شد . در آن کتاب ، عقاید مسلمانان نقد شده بود . او چند روز ، درس خود‌ را تعطیل کرد و‌ شبانه روز ‌مشغول نوشتن شد . کتاب «کشف الاسرار» را در پاسخ به آن کتاب نگاشت .
حاج آقا روح الله در آبان 1341 ، تلگرافی به نخست وزیر وقت فرستاد و به تصویب لایحه‌ی «انجمن‌های ایالتی و ولایتی» اعتراض کرد . در بهمن همان سال نیز رفراندم فرمایشی شاه را تحریم نمود . در بهار 1342 ، ماموران ساواک به خانه‌اش آمدند و نامه‌ی تهدیدآمیزی به او دادند . اعتنا نکرد و در دومین روز فروردین- که مصادف با شهادت امام صادق (ع) بود- عزای عمومی اعلام کرد . در خانه‌اش ، مجلس عزاداری برپا شد غروب آن روز ، ماموران رژیم پهلوی به مدرسه‌ی فیضیه هجوم بردند و طلبه‌های زیادی را زخمی کردند و عده‌ای را کشتند .
در سیزدهم خرداد 1342 ، مصادف با روز عاشورا ، در مدرسه‌ی فیضیه در حالی که جمعیت موج می‌زد سخنرانی کرد و شاه را «بدبخت» و «بیچاره» خطاب نمود .
نیمه‌های شب 15 خرداد ، ماموران ساواک ، او را دستگیر کردند و پنهانی به تهران آوردند . او را به «باشگاه افسران تهران» بردند و سپس به «زندان قصر» .
پس از 19 روز ، در‌ پادگان «عشرت آباد» در‌ سلولی زندانیش کردند . پس از چند ماه ، از چهارم مرداد 1342 ، در «قیطریه» در خانه‌ای ، او را زیر نظر گرفتند .
هجدمین روز بهار 1343 ، حاج آقا ‌روح الله پس از هشت ماه ، در میان استقبال گرم مردم قم به آن شهر بازگشت . روز چهارم‌ آبان همان سال ، حاج آقا روح الله درباره‌ی طرح «کاپیتولاسیون» سخنرانی کرد . به زودی نوار سخنرانی او ، در سراسر ایران پخش شد و صدای اعتراض مردم ، از همه جا برخاست .
ماموران ساواک ، سحرگاه سیزدهم آبان 1343 ، شبانه حاج آقا روح الله را دستگیر کردند و مستقیم به فرودگاه مهرآباد تهران بردند و با هواپیما نظامی به شهر «آنکارا» در ترکیه تبعید کردند . او 11 ماه در ترکیه ماند . دو ماه نخست را تنها بود ، ولی با آمدن مصطفی - که او نیز تبعید شده بود- از تنهایی درآمد .
حاج آقا روح الله، نگارش کتاب «تحریر الوسیله» را از همان جا شروع کرد .

1-2.jpg

در 13 مهر 1343 از ترکیه به عراق تبعید شد . پس از ورود به بغداد ، به زیارت مرقد امامان ، در کاظمین ، سامرا و کربلا رفت و سپس عازم نجف شد .
سیزده سال در نجف ماند و به تدریس «خارج فقه» در مسجد شیخ انصاری پرداخت . در شب پاییزی اول آبان 1356 ، فرزند بزرگش مصطفی ، به شهادت رسید . مصطفی در‌ نماز صبح درحالی که به سجده رفته بود ، چشم از جهان فرو بست . فردای آن روز جنازه‌ی مصطفی را به خاک سپردند .
روز ‌دوم مهر‌ 1357 ، خانه‌ی ‌امام خمینی (ره) به محاصره‌ی ماموران رژیم عراق درآمد . چند روز قبل ، در دیدار وزیران خارجه عراق و ایران در نیویورک (آمریکا) تصمیم به اخراج امام خمینی (ره) از عراق گرفته شد . سحرگاه 12 مهر ، او همراه با فرزندش ، احمد ، ‌به سوی مرز کشور کویت رفتند . دولت کویت ، اجازه‌ی ورود نداد . آنها به بصره بازگشتند و عصر همان روز ، با هواپیما به بغداد رفتند .
امام‌ خمینی (ره) با پسرش مشورت کرد . او کشور فرانسه را پیشنهاد نمود . فردا صبح ، هواپیما از باند فرودگاه بغداد به هوا برخاست و پس از توقف کوتاهی در «ژنو» در 14 مهرماه در فرودگاه پاریس به زمین نشست .
در‌ همان روز اول ، دولت فرانسه از او خواست تا از فعالیتهای سیاسی خودداری کند . دو ‌روز بعد ، ‌امام خمینی‌ (ره) و ‌چند نفر ‌از یارانش ،‌به خانه‌ی یکی از‌ ایرانیان مقیم فرانسه ، در دهکده‌ی نوفل لوشاتو در اطراف پاریس رفتند .
آن روزها در ایران حوادث مهمی اتفاق می‌افتاد : محمدرضا پهلوی ، «جمشید آموزگار» را به جای «هویدا» به نخست وزیری منصوب کرد . پس از او «جعفر شریف امامی» زمام کار را با شعار‌«دولت آشتی‌ ملی» به‌ دست گرفت . دولت شریف امامی ، دو ماه بیشتر دوام نیافت .
شاه ، ریاست کابینه را به دولت نظامی «ازهاری» سپرد . کشتارها بیشتر شد و قیام مردم ، پرشورتر تا اینکه «شاپور بختیار» از سران جبهه‌ی ملی ، زمام نخست وزیری را به عهده گرفت . امام خمینی رضوان الله تعالی علیه در مهرماه 1357 «شورای انقلاب» را تشکیل داد .
محمدرضا پهلوی پس از تشکیل «شورای سلطنت» و دریافت رای اعتماد برای کابینه‌ی بختیار ، در 26 دی ماه از ایران فراری شد .


اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir