زندگینامه امام خمینی (ره) – بخش دوم


زندگینامه امام خمینی(ره)–بخش دوم

امام خمینی (ره) در شب دوازدهم بهمن 1357 درحالی که باران نم نم می‌بارید سوار بر هواپیما از فرودگاه پاریس به سوی تهران پرواز کرد .
روز 12 بهمن ، یکی از پرشکوه‌ترین روزهای تاریخ ایران بود . امام خمینی (ره) پس از 14 سال دوری از وطن به ایران بازگشت . او سوار بر ماشین از بین امواج خروشان مردم از میدان آزادی ، خیابان انقلاب اسلامی و...... گذشت تا به «بهشت زهرا» رسید .

1-2.jpg

در ‌15 بهمن ،‌«مهندس بازرگان» ‌را به‌عنوان رئیس دولت موقت برگزید . در همین روزها (19 بهمن) ، کارکنان نیروی هوایی در محل اقامت امام با او بیعت کردند .
بیستم بهمن ، همافران در مهمترین پایگاه هوایی تهران شورش کردند و روز 21 بهمن ، رژیم پهلوی از ساعت چهار بعد از ظهر ، حکومت نظامی اعلام کرد ، مردم به فرمان امام به خیابان‌ها آمدند و حکومت نظامی شکست خورد .


فردای‌ آن روز ، ‌انقلاب اسلامی ‌ایران پیروز ‌شد و رژیم پهلوی سقوط کرد . در دهم اسفند همان سال ، امام پس از سالها ، به شهر قم بازگشت ، اما به دلیل بیماری و نیاز به امکانات درمانی بیشتر ، در 27 اردیبهشت 1359 به تهران بازگشت .
در ‌31 شهریور 1359 ، ارتش عراق به دستور صدام و با تشویق آمریکا ، به ایران حمله کرد . مردم ایران، هشت سال مردانه مقاومت کردند . در روز 29 تیر 1367 ، قطعنامه‌ی شورای امنیت با قبول رسمی ایران ، خاتمه‌ی جنگ را اعلام کرد .
امام‌ در 11‌ دی 1367‌ نامه‌ای به «گورباچف» ، ‌صدر هیئت رئیسه‌ی ‌اتحاد جماهیر شوروی سابق ، نوشت و او را به مطالعه درباره‌ی اسلام دعوت کرد . در 25 بهمن همان سال ، پس از چاپ کتاب کفر آمیز «آیات شیطانی» ، امام حکم ارتداد و اعدام «سلمان رشدی» را صادر کرد .
امام خمینی رضوان الله تعالی علیه در روز غم انگیز 14 خرداد 1368 ، پس از 87 سال بندگی خالصانه‌ی خدا و مبارزه‌ی بی امان با دشمنان اسلام ، برای همیشه چشم از جهان مادی فرو بست . بی تردید ، او را باید بزرگترین روحانی مبارز و انقلابی قرن بیستم دانست ؛ چرا که جریان تاریخ معاصر ایران و منطقه و بلکه تاریخ سیاسی جهان را ، تغییر داد . جالب این است که علاوه بر شخصیت سیاسی و اجتماعی ، وی دارای شخصیت‌ علمی ، عرفانی ‌و ادبی خاصی است . دهها جلد کتاب ارزنده در مباحث اخلاقی ، عرفانی ، فقهی ، اصولی و... به زبان فارسی و عربی ، تاکنون از وی منتشر شده است و نیز «دیوان اشعار» امام خمینی ، که بیانگر روح لطیف و باریک بین و ذوق ادبی ایشان است . (6)
یادش گرامی و راهش جاودان باد

اعلام:
1 ) میرزا‌ محمود افتخار العلما : از علمای شهرستان خمین بود که در مقام معلم سرخانه به امام و آیت الله پسندیده درس می‌داد . در سال 1327 قمری ، برای تحصیل و تکمیل علوم دینی به اصفهان رفت و در مدرسه‌ی ملا عبدالله اصفهانی به تحصیل مشغول شد . آیت الله پسندیده ، برادر امام خمینی درباره‌ی او می‌گوید « افتخار العلما سالکی » یک مرتبه برای گرفتن مقرری و مستمری از دربار ، به اصفهان می‌رفت و در غیاب او مادرش به ما درس می‌داد »
2 ) حاج میرزا ‌محمد مهدی : ‌از جمله ‌استادانی که امام‌ نزد ایشان ، ‌مقدمات را ‌تحصیل کردند . حاج میرزا محمد مهدی دایی امام نیز بود . او از مجتهدان تحصیل کرده در نجف اشرف بود و همراه برادرش میرزا عبدالحسین احمدی ، در راس علمای خمین و توابع آن قرار داشت .
3 ) حاج میرزا نجفی : حاج میرزا رضا نجفی ، فرزند حاج جواد مجتهد خمینی ، از استادان امام خمینی بود . او دارای تحصیلات دینی بسیاری بود تا جایی که برخی به اجتهاد‌ ایشان اعتقاد داشتند . او در اصفهان در مدرسه‌ی ملا عبدالله به تحصیل پرداخت و‌ بعد ها نیز‌ در همان جا به تدریس مشغول شد . چنان که امام و آیت الله پسندیده نیز از محضر‌ او استفاده بردند . حاج میرزا نجفی رساله‌ای در نماز جماعت نوشته و رساله‌ی علمیه‌ی خود را به رشته‌ی تحریر درآورده است او که بعد ها به آقا نجفی مشهور شد ، شوهر خواهر امام نیز بود .
4 ) شیخ عبدالکریم حائری : فرزند حاج جعفر مهرجودی ، در سال 1276 ق در میبد یزد چشم به جهان گشود او مقدمات و سطوح را نزد علمای آن روز یزد فرا گرفت . پس از آن برای ادامه‌ی تحصیل راهی عتبات عالیات شد و از محضر استادانی چون سید محمد فشارکی اصفهانی ‌و میرزای ‌شیرازی بهره ‌برد و ‌در مجلس‌ درس آخوند خراسانی حضور یافت .
حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی با تدریس علوم دینی در کربلا به پرورش طلاب پرداخت . پس از آن به ایران آمد و در اراک و سپس در قم اقامت گزید . در سال 1340 ق ، حوزه‌ی علمیه‌ی قم را تاسیس کرد که باعث شد قم به مرکزی برای تحصیلات علوم دینی تبدیل شود . این عالم گرانقدر ، سرانجام در سال 1355 ق. دار فانی را وداع گفت .
5 ) آیت الله بروجردی : آیت الله حاج آقا حسین بروجردی ، فرزند علامه حاج سید علی طباطبایی یکی از بزرگترین علما و مراجع شیعه در قرن چهاردهم هجری است . آیت الله بروجردی در سال 1292 ق در بروجرد به دنیا آمد و پس از پیمودن مقدمات علوم ، در 18 سالگی به اصفهان رفت و از استادان آنجا بهره گرفت . پس از 8 سال اقامت در اصفهان به نجف رهسپار گردید . در نجف از محضر آخوند خراسانی ، علامه یزدی و سایر بزرگان استفاده کرد و خود در علوم عقلی و نقلی به مرتبه‌ی اجتهاد و استادی ارتقا یافت و در 30 سالگی ، در ردیف استادان حوزه‌ی نجف به تدریس علما پرداخت . پس از مدتی به ایران بازگشت و در بروجرد اقامت گزید . در سال 1324 ش. پس از بروز بیماری و با اصرار علماء بویژه امام به قم آمد و پس از آیات ثلاث (آیت الله‌حجت ، صدر و خوانساری) به مقام مرجعیت عام رسید تا اینکه در سال 1340 ش. وفات کرد .
6 ) از کتاب چشمه خورشید ، اثر ناصر نادری ، ناشر، روزنامه‌ی همشهری ، با حمایت سازمان تبلیغات اسلامی .


اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir