سفر به جایگاه ابدی


سفر به جایگاه ابدی :

روزها و هفته‌ها سپری شدند ، فروردین و اردیبهشت رفتند و خرداد آمد ؛ خرداد سال 1368. 
بیش از دو دهه بود که واژگان پانزده خرداد ، قیام و امام خمینی (ره) در هم آمیخته بود . خرداد ، خود به خود ماه امام شده بود . بعد از انقلاب در پانزده خرداد هر سال مردم به یاد قیام خونین شهیدان خرداد 1342 راهپیمایی می‌کردند . آن سال هم در حالی که مردم خود را برای مراسم پانزده خرداد آماده می‌کردند ، ناگهان خبری در شهر پیچید ، خبری تلخ و نگران کننده . خبر دادند که امام به علت بیماری قلبی در بیمارستان بستری شده است و از مردم خواسته شد تا برای سلامتی امام دعا کنند . 
کشور در سکوتی سنگین فرو رفت . دست‌ها به سوی آسمان بلند شد . چشم‌ها به اشک نشست و نام امام آهسته آهسته بر لب‌ها جاری شد . اگرچه آشکارا نمی‌گفتند که حال امام خوب نیست و امید بهبودی نمی‌رود ، اما مردم از نوع پخش خبر بیماری ، به خطرناک بودن آن پی بردند و فهمیدند که شاید دیگر امام را از دست بدهند . چندین روز ، مردم چشم به صفحه‌ی تلویزیون‌ها دوخته و گوش به سخنان گوینده‌ی خبرها سپرده بودند . نگرانی در چهره‌ها موج می‌زد ، صداها آرام و محزون بود . دیگر کسی نمی‌خندید . مردم با شادی بیگانه شده بودند . 

5.jpg

قلب‌ها بی قرار بود . میلیون‌ها قلب به یاد امام با اضطراب می‌تپید . میلیون‌ها قلب به خاطر قلب بیمار امام به درد آمده بود . میلیون‌ها قلب می‌خواستند قفس سینه‌ها را بشکافند و جانشین قلب بیمار امام شوند . امام با تمام دردی که داشت و با تمام رنجی که می‌کشید ، آرام ‌روی تخت‌ بیمارستان خوابیده ‌بود .


او ‌فقط یک ‌نگرانی داشت ، می‌ترسید نماز بگذارد ، می‌ترسید ضعف و ناتوانی مانعی میان او و خدایش باشد ، می‌ترسید بی هوش شود و نماز نخواند ؛ برای رفتن آماده بود ، او همیشه آماده‌ی ملاقات بود . از نوجوانی تا اکنون که به دوران پیری پا گذاشته آماده‌ی سفر بود . خودش نوشته بود :
« با دلی آرام و قلبی مطمئن و روحی شاد و ضمیری امیدوار ، به فضل خدا از خدمت خواهران و برادران مرخص و به سوی جایگاه ابدی سفر می‌کنم..... » 
سرانجام ، ساعت هفت صبح روز چهاردهم خرداد ماه ، رادیو خبر سفر ابدی امام را به اطلاع ‌مردم ایران رساند . ناگهان صدای گریه از سرزمین ایران به آسمان برخاست . امام شبانه بار سفر ابدی را بست و به آخرین هجرت خود رفت . او نماند تا پانزده خرداد دیگر را ببیند . 
روزی که او به دنیا آمده بود ، مثل همه‌ی روزهای دیگر بود ، خورشید از مشرق طلوع کرده بود ، چشمه‌ها جوشیده بودند ، رودها همچنان راه دره‌ها را در پیش داشتند ، اما روزی که او ‌از دنیا ‌رفت ، مثل ‌روزهای دیگر ‌نبود ، خورشید‌ درون خود می‌سوخت ، شعله می‌کشید و آتش از آن می‌جهید ، چشمه‌ها به اشک دانه‌ها و ریشه‌ها آغشته بودند و رودها با آوایی محزون و اندوهی گران ، راه دریاها را در پیش داشتند تا در آغوش آنها آرام شوند .  
امام ، یک روز زودتر از پانزده خرداد بار سفر بست و به جایگاه ابدی خود رفت . در هر حال ، چهاردهم خرداد به تاریخ پیوست ، همان طور که قبل از آن ، پانزدهم خرداد ، روزی تاریخی شده بود . 
نه تنها تهران بلکه هیچ شهر بزرگ دیگری در جهان ، تشییع جنازه‌ای به عظمت تشییع پیکر پاک امام خمینی (ره) را به یاد ندارد . 
روز مشایعت مردم از امام ، باشکوه‌تر از روزی بود که یازده سال پیش از آن ، به پیشوازش رفته بودند . گستردگی مشایعت از پیشواز ، نشان می‌داد که مردم از امام خود ‌راضی بودند ، از ‌او خسته ‌نشدند و‌ دلگیر نبودند بلکه بیشتر ‌به او ‌دل داده‌ بودند . برای همین ‌بود که سیل ‌انسان‌های سیاه‌پوش ، در خیابان‌ها جاری شد . مسیر این سیل اندوه ، بهشت زهرای تهران بود . 
در آنجا ، این سیل عظیم به گردابی دوار و عمیق تبدیل می‌شد و برگرد مقبره‌ای چهارگوش چرخ می‌خورد و دور آن می‌گشت . آنجا نقطه‌ی عشق شده بود . آن روز ، از خورشید آتش می‌بارید و از زمین خاک به آسمان برمی‌خاست . 
قطره‌ های اشک و دانه‌های عرق با غبار آسمان در هم آمیخته بود و بر خطوط چهره ‌ها نشسته بود . چشم‌ها ، سرخ و اندوهگین بود . مردم در کوچه‌ها ، خیابان‌ها و بیابان‌ها می‌دویدند ، پای برهنه و گاهی تنها با یک لنگه کفش ، هر جا که نشان از تابوت بود ، هرجا که نشان از قبر و پیکر بی جان امام بود ، مردم به آن سو می‌رفتند . آنها تشنه بودند ،‌خسته بودند ، ‌غبار غلیظی‌ بر سر و شانه‌هایشان نشسته بود ، پاهایشان از گرمای آسفالت و ریگ بیابان تاول زده بود . خاک به آسمان می‌پاشیدند . 
خورشید خاک آلود شده بود . آسمان خاکی بود ، پیکرهای سیاه‌پوش و اندوهگین در خاک ، پیچ و تاب می‌خورد . همه جا خاک بود ، زمین ، آسمان و خورشید غرق در خاک بود . 
در روزی که همه چیز و همه جا را خاک گرفته بود ، پیکر امام را به دل خاک سپردند . آنگاه ، کم کم خاک آرام گرفت . دیگر بی تابی نکرد ، به آسمان برنخاست و بر سر و روی سیاه‌پوشان ننشست . باد ‌از نفس‌افتاد . خورشید ‌در آتش‌خود سوخت ، مثل زر ورق مچاله ‌شد و پشت کوه‌های غبار گرفته افتاد . شب آمد ، اما شمع‌ها روشن شدند ، هزاران هزار شمع در دل شب برگرد آن نقطه ، نور افشاندند ، صدای گریه‌ی زن و مرد ، در دل بیابان و شب می‌پیچید . آنها از امام خود دل نمی‌کندند و او را تنها نمی‌گذاشتند . 
هزاران شمع در دست هزاران سیاه پوش ، می‌سوخت و شب را و بیابان را مثل گلهای قاصدک ، رنگین می‌کردند .
اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

نظرات  

 
امیرحسین
-1 #5 امیرحسین 1391-09-12 20:18
ذکر لعنت ها باکمک شما دوستان منتشر شده خواهش مند هستیم آن را به دیگران هم اطلاع دهید که لعن ها از روز عاشورا تافاطمیه ختم میلونی بشه انجام داد باشیم
اطلاع رسانی فراموش نشود

منتظر حضورشما در وب سایتم هستم.

وب سایت

http://09365696323.blogfa.com

باشد که مورد رضایت وعنایت مولا صاحب الزمان (عج) قرار گیرد
 
 
سیدعبدالهادی عاصی علوی تفتی
+1 #4 سیدعبدالهادی عاصی علوی تفتی 1391-01-08 08:24
با عرض سلام و تبریک و تهنیت////در بهار آزادی و نوروز باستانی 1391 جای امام شهیدان و شهداء خالی است/////اللهم عجل لولیک الفرج////التماس دعا////L.O.T
 
 
علي
+1 #3 علي 1388-10-19 23:24
ياد اين معمار انقلاب هميشه جاويد
 
 
علي
+1 #2 علي 1388-10-19 23:22
ايران و انقلاب اسلامي تنها با نام امام خميني در جهان شناخته شده است.
 
 
علي
+1 #1 علي 1388-10-19 23:21
ايران و انقلاب اسلامي با نام امام خميني در جهان شناخته شده است
 
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir