روایات شهادت امام حسین (ع)


روایات شهادت امام حسین (ع)

امّ الفضل همسر عباس (رضى اللَّه عنهما) می گويد :
در خواب ديدم (قبل از تولّد حسين) كه گوئيا پاره‏اى از گوشت رسول اللَّه صلّى اللَّه عليه و آله بريده شد و در دامنم افتاد ، خواب را به پيامبر صلّى اللَّه عليه و آله گفتم ، فرمود: رؤياى صادقه است و خواب خوبى است ، بزودى فاطمه پسر بزايد و به تو خواهم داد تا دايه‏اش باشى . ام الفضل گويد : قصّه آنچنان شد كه پيامبر فرموده بود.
روزى حسين عليه السّلام را نزد پيامبر صلّى اللَّه عليه و آله بردم و در آغوشش گذاردم ، در دامن او بول كرد ، او را نشگون گرفتم او گريست ، پيامبر فرمود : اى ام الفضل آرام باش ، جامه‏ام را آب پاك مى‏كند، و تو بچه‏ام را به درد آوردى . او را در دامن پيامبر صلى اللَّه عليه و آله رها كردم، و برخاستم تا برايش آب آوردم، چون بازگشتم ديدم كه او صلوات اللَّه عليه و آله مى‏گريد . گفتم : يا رسول اللَّه گريه‏ات براى چيست ؟
فرمود : جبرئيل عليه السّلام نزدم آمد و خبرم داد كه امّت من اين پسرم را خواهند كشت ، خدا آنان را در قيامت به شفاعتم نرساند.
راويان حديث مى‏گويند : چون يك سال از تولّد حسين عليه السّلام گذشت دوازده فرشته بر پيامبر صلّى اللَّه عليه و آله فرود آمدند كه يكى به شكل شير و دومى گاو نر، سومى به صورت اژدها ، چهارمى به صورت آدميزاده و هشت نفر به صور مختلفه بوده ، با چهره‏هاى بر افروخته و چشمهاى گريان ، با پرهاى گسترده ، و مى‏گفتند : اى محمّد زودا بر سر فرزندت حسين بن فاطمه عليهما السّلام آن آيد كه بر سر هابيل از قابيل آمد و زودا كه اجرى چون اجر هابيل يافته و بر قاتلش كيفر قابيل خواهد بود .

4.jpg

در آسمانها فرشته‏اى نماند مگر آن كه بر پيامبر صلّى اللَّه عليه و آله نزول كرد و بعد از درود، او را در امر حسين عليه السّلام تعزيت گفت ، و از پاداش او سخن رانده تربت پاكش را بر وى عرضه نمود .
پيامبر صلّى اللَّه عليه و آله مى‏فرمود : خداوندا خوار دار هر آن كو كه حسين را خوار دارد و بكش قاتلش را و كامروايش مدار .

چون حسين عليه السّلام دو ساله شد، پيامبر صلّى اللَّه عليه و آله به سفر رفت و در بين راه بايستاد و استرجاع بگفت و چشمان مباركش غرق در اشك شد. از علّت آن پرسيدند، فرمود: اين جبرئيل است كه از سرزمينى به نام كربلا در كنار شط فرات خبرم مى‏دهد كه در آن جا فرزندم حسين بن فاطمه عليهما السّلام به شهادت مى‏رسد.

يكى پرسيد : يا رسول اللَّه چه كسى او را مى‏كشد؟ فرمود : مردى يزيد نام، گوئيا جاى شهادت و مدفنش را مى‏بينم . بعد با حالت گرفته و اندوهگين از سفر بازگشت و به منبر رفت و خطبه خواند و پند داد، در حالى كه حسنين عليهما السّلام در نزدش بودند.بعد از فراغت از خطبه دست راست را بر سر حسن عليه السّلام و دست چپ را بر سر حسين عليه السّلام نهاد و سر به سوى آسمان برافراشت و گفت : « خداوندا همانا محمّد صلّى اللَّه عليه و آله بنده و رسول توست و اين دو عترت پاكم و خوبان ذرّيه و بنياد خانواده‏ام مى‏باشند كه در امّتم به جاى مى‏گذارم ، و جبرئيل خبرم مى‏دهد : اين فرزندم مقتول و مخذول گردد ، خداوندا شهادت را بر وى مبارك فرما ، و او را از سادات شهداء قرار ده ، و بركت را در قاتل و خاذلش قرار مده . ضجّه مردم در مسجد با اشك و ناله برخاست .

پيامبر صلّى اللَّه عليه و آله فرمود : آيا مى‏گرييد و ياريش نمى‏كنيد ؟ پيامبر صلوات اللَّه عليه و آله بازگشت و با چهره بر افروخته خطبه ديگرى ايراد كرد (امّا كوتاه) و در حالى كه از چشم اشك فرو مى‏ريخت فرمود : مردم همانا من در بين شما دو چيز گرانبها (ثقلين) را به جاى گذاردم : كتاب خدا و عترتم - اهل بيتم - نهاد و اصلم و ميوه زندگيم، و اين دو از من جدا نگردند تا در حوض بر من در آيند ، الا كه من منتظر آن دو مى‏باشم، و من از شما چيزى نمى‏خواهم .
اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

نظرات  

 
farid
+1 #1 farid 1388-09-06 20:18
با سلام لطفا منابع مقالات را هم ذکر کنید.
 
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir