سينه‏اى پر از تركش و جراحت‏

سينه‏اى پر از تركش و جراحت‏

فرمانده شهيد «على‏اصغر قلى تبار» دستى توانا در جنگ و دلى به غايت بى‏باك داشت. از شركت در هيچ عملياتى بى‏نصيب باز نمى‏گشت؛ يعنى جيره‏ى مقررش از تير و تركش، سوخت و سوز نداشت. به همين خاطر بدنش كلكسيون تيرها و تركشها بود.

بيش از پانزده بار به ديده‏بوسى شهادت از مرز جراحت گذشت. به سينه‏اش كه دست مى‏زدى، سنگر خالى تير كاليبر را - كه سابقا با دل بزرگش همسايه شده بود - مى‏يافتى. خوش نداشت كسى به زيارت اين سنگر خالى نايل شود. از اين رو در منطقه هر وقت كه فرصتى دست مى‏داد و تن به آب مى‏زديم، زيرپوش از بدن خارج نمى‏كرد. هنگام شنا كه گاه چند نفر به شيطنت مى‏ريختيم سرش تا به غوطه‏اى ناخواسته وادارش كنيم، تركشهاى جسور فرو نشسته در پايش را به خوبى لمس مى‏كرديم. يك روز به او رو كردم و گفتم: «اصغر آقا! دوست دارى شهيد بشى؟» گفت: «چرا كه نه؛ ولى يه خورده زوده!»

چيزى به شروع عمليات والفجر هشت نمانده بود، گفتم: «اصغر آقا! وصيتنامه نوشته‏اى؟» گفت: «نه! تا يقين نكنم شهيد مى‏شوم، وصيتنامه نمى‏نويسم».

راوى: حجة الاسلام سيد ابوالفضل نورانى‏

308.jpg

لنگر انداختن بر ساحل شهادت‏

پيش از عمليات كربلاى يك، ديدم با خودش خلوت كرده است و با قلم و كاغذ ور مى‏رود، گفتم: «ها اصغر! مگه خبريه؟» لبخندى زد و سكوت كرد.

در همين عمليات، عده‏اى از ما مأمور شديم جلو پيشروى دشمن را در يكى از مناطق بگيريم. شهيد قلى تبار پيش قراول ما بود. در بين راه با تعدادى از نيروهاى بعثى درگير شديم و از پس همه برآمديم اصغر با خنده گفت: «تيرهاى خلاص اينها با شما بچه‏ها!».

مى‏خواست ما را كم‏كم به ديدن صحنه‏هاى دلخراش جنگ عادت دهد. وقتى به محل پاتك دشمن رسيديم، تانكهاى زيادى را در حال مانور ديديم. ما به جز يك قبضه آر.پى. جى و چند سلاح سبك، ديگر چيزى نداشتيم. همين كه تانكها را ديد به ما گفت: «شما پشت اين خاكريز بنشينيد و از جايتان جم نخوريد». و خودش با چند گلوله‏ى آر.پى.جى رفت سروقتشان و تانك بود كه از پى تانك به شعله مى‏نشست.

چيزى نگذشت كه تانكهاى باقيمانده به گوشه‏اى ديگر خزيدند و باز اصغر بود كه دل از تعقيبشان نمى‏كند. وقتى انتظار بازآمدنش از پشت تپه‏ى ماهورها دير پاييد، رفتيم سراغش و او را يافتيم در حالى كه كشتى بزرگ دلش بر ساحل ارغوانى شهادت لنگر انداخته و چشمانش بر ديدار صحنه‏اى شگفت - كه تا امروز بر ما پوشيده است - باز مانده بود. (ما آن شقايقيم، تقى متقى، مركز فرهنگى سپاه، زمستان 75، ص 154)

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir