خشک شدن درخت بعد از شهادت امام حسين

 

زمخشري در ربيع الابرار از هند خواهرزاده‏ي ام‏معبد روايت کرده که ام‏معبد نقل کرده است: روزي حضرت رسول خدا صلي الله عليه و آله به خيمه من آمدند و در آن جا چند لحظه استراحت کردند و خوابيدند، وقتي از خواب بيدار شدند مقداري آب طلب کردند و دو دست مبارک خود را با آن آب شستند و مزمزه کردند و آب مزمزه را در يک طرف خيمه ريختند. وقتي صبح فرا رسيد، در آن مکان درختي را ديدم که ميوه آورده بود و بوي آن چون بوي عنبر و طعم آن مثل شهد و شکر بود، اگر گرسنه‏اي از آن مي‏خورد سير مي‏شد و اگر تشنه بود به وسيله‏ي آن سيراب مي‏شد و اگر بيماري آن ميوه را مي‏خورد، شفا پيدا مي‏کرد و هيچ شتر و گوسفندي برگ آن را نمي‏خورد مگر آن که شير آن‏ها زياد مي‏شد.

 

8.jpg

 

ما آن درخت را شجره‏ي مبارکه نام گذاشتيم و تمام طوايف براي شفاي بيماران به آن جا مي‏آمدند و از ميوه‏ي آن مي‏خوردند. يک روز صبح ديديم که ميوه‏هاي آن درخت روي زمين ريخته و برگ‏هاي آن خشک شده است، ناگهان خبر وفات رسول خدا صلي الله عليه و آله را شنيدم و بعد از آن ديگر ميوه‏اي نداد تا اين که يک روز ديدم که از پاي آن درخت خون جاري شده و برگ‏هاي آن نيز پژمرده شده است، گفتيم: در اين موقع حادثه‏اي عجيب رخ مي‏دهد. وقتي شب شد نوحه و ناله‏اي از زير آن درخت شنيديم و کسي را نمي‏ديديم، خيلي از آن حالت نگران شديم و اندوه بر ما غلبه کرد، ناگهان خبر شهادت امام حسين عليه‏السلام را به ما دادند و بسيار براي آن حضرت گريه کرديم و براي مصيبت آن حضرت قيام کرديم. (تحفة المجالس. )

 

منبع: کرامات حسينيه و عباسيه  ؛ موسي رمضاني‏پور  نوبت چاپ: هفتم تاريخ چاپ: زمستان 1386 چاپ: محمد (ص) ناشر: صالحان  صفحات 31 و 32 

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

نظرات  

 
بینا
+1 #1 بینا 1392-12-17 15:21
حسین (ع)بر تارک تاریخ میدرخشد .خونیست همیشه جوشان وخروشان .حسین (ع)زنده وزنده نگهدارنده اسلام وشیعه است جانها بگریند برای حسین .دل آرام نگیرد در رثای حسین .حسین(ع)با خون خود درخت اسلام را آبیاری کرد چنانکه تا ابد خشک نگردد.
یا مظلوم
 
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir