سوگواري جغد براي امام حسين

 

حسين بن ابي غندر مي‏گويد: از امام صادق عليه‏السلام شنيدم که درباره‏ي جغد فرمودند: آيا کسي از شما اين حيوان را در روز ديده است؟ (زيرا گفته شده است که جغد در روز ظاهر نمي‏شود). سپس فرمودند: آگاه باشيد که او پيوسته در اماکن آباد زندگي مي‏کرد؛ اما وقتي خبر شهادت امام حسين عليه‏السلام را شنيد با خود عهد بست که هرگز در جاي آباد زندگي نکند و تنها در خرابه‏ها به سر برد. حسين بن علي بن صاعد بريري که متولي قبر آقا امام رضا عليه‏السلام بود از پدر بزرگوارش نقل مي‏کند: حضور آقا امام رضا عليه‏السلام شرفياب شدم، ايشان فرمودند: آيا اين جغد را مي‏بيني؟ مردم درباره‏اش چه مي‏گويند؟ گفتم: فدايت شوم! براي همين سؤال خدمت شما رسيده ام.

 

30.jpg

 

ايشان فرمودند: اين جغد در زمان رسول خدا صلي الله عليه و آله در منازل و کاخ‏ها زندگي مي‏کرد. وقتي مردم غذا مي‏خوردند پرواز مي‏کرد و در مقابل آن‏ها فرود مي‏آمد و آن‏ها مقداري غذا براي او مي‏انداختند و آن حيوان مي‏خورد و مي‏نوشيد و به جاي خود باز مي‏گشت؛ اما بعد از شهادت آقا امام حسين عليه‏السلام از مکان‏هاي آباد به جاهاي ويران و بيابان روي آورد و گفت: شما امت بدي هستيد؛ زيرا پسر دختر پيامبرتان را کشتيد و من از شما بر جان خود ايمن نيستم. ( ثمرات الحيات، ص 279. )

 

منبع: کرامات حسينيه و عباسيه  ؛ موسي رمضاني‏پور  نوبت چاپ: هفتم تاريخ چاپ: زمستان 1386 چاپ: محمد (ص) ناشر: صالحان  صفحات 49 و 50

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

نظرات  

 
مکتب حسین
+3 #6 مکتب حسین 1395-07-26 21:53
یا حسین لبیک
 
 
سینا میرنژاد
+3 #5 سینا میرنژاد 1394-10-22 05:35
کسی به کتاب ثمرات الحیات دسترسی دارد؟ لازم ذکر است که ارجاع به کتاب در مورد حدیث معصوم کافی نیست و ارجا به شهید اول با ذکر مسیر رویت لازم است.
 
 
رضا رضوی
+9 #4 رضا رضوی 1394-08-18 08:40
بنام خدا
از آنجایی که درو دیوار زمین و زمان از عرش تا فرش برای امام حسین ع گریه میکنند و در احوالات مفسر قران آقای طبابایی ره دارد که روز عاشورا سنگی برداشت و آن را شکافت و دید که خون از آن میچکد و یا نمونه های متعدد از این روایاتی وجود دارد نشان میدهد تمامی موجودات برامام حسین میگریند حتی پیامبرانی که او را ندیده بودند لذا اینکه جغد خرابه نشین شده و روزها روزه دار و شب ها در مصیبت چیز تازه و غیر واقعی بنظر نمیرسد و بدور از خرافات است
 
 
Gshxcia Xayscj
-2 #3 Gshxcia Xayscj 1393-08-17 19:27
علمی نمیشه ثابت کرد که جغد از چه زمانی خرابه نشین و شب زنده دار شده و مصادفش کرد با محرم؟
 
 
مهدی آسترکی
-9 #2 مهدی آسترکی 1393-07-29 08:15
نمی توان به صراحت قضاوت نمود. ولی از اینکه گفته میشود جغد گفت شما امت بدی هستید زیرا پسر و دختر ..... این کلام جغد را چه کسی فهمید و ترجمه کرد؟ اگر در زمان حضرت سلیمان این اتفاق را بیان کنند با عقل بیشتر جور می آید چراکه اگر شخصی حرفهای حیوانات را بعداز حضرت سلیمان می فهمید ، اسمی از او در جهان اسلام می پیچید. ضمنا" مظلومیت و رشادت خاندان نبوی را نباید از تعبیر حیوانات به اثبات رساند چراکه خود پیامبر کل وقایع کربلا را مطلع بود و به امت نادان دوره خودش بیان کرد ولی مردم باور نکردند حال چه برسد به اینکه از زبان جغد بشنوند و باور کنند؟ به نظرمن این روایات خرافاتی بیش نیست.
 
 
عباس
+5 #1 عباس 1392-09-10 20:29
با سلا و خداقوت می خاستم بهتون عرض کنم به دلیل وجود مطالب زیبا و موثق این سایت در وبلاگم که فرهنگی قرآنی است از مطالب شما استفاده میکنم خواهشمندم در صورت عدم رضایت اعلام فرمائید
امیدوارم در این نبرد فرهنگی موفق و موید باشید
---------
پایگاه جامع عاشورا : التماس دعا
 
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir