آگاهان، دارای مسؤولیت فزونتر

نوع اصطلاح :
عنوان :
آگاهان، دارای مسؤولیت فزونتر
ستایش‏ها و تمجیدهایی که از دانش و دانشمندان شده است، یکجانبه نیست بلکه دانش همانگونه که ارزش بشمار می‏آید و به عالمان و آگاهان شخصیت و منزلت عالی اجتماعی می‏بخشد و آنان را شایسته‏ی پیروی معرفی می‏کند، از سوی دیگر مسؤولیت ایشان را نیز افزون می‏سازد. و باید توجه داشت که مسؤولیت‏های دانش، تنها متوجه عالمان دینی نیست، بلکه هر نوع آگاهی و شناخت که بینش انسان را نسبت به هستی تقویت نماید و بتواند منشأ خدمات اجتماعی و بشری و اخلاقی باشد و در خدمت جامعه و دین قرار گیرد، مسؤولیت‏ساز و تکلیف‏آور است. و کسانی که به این مسؤولیت‏ها توجه نکنند، و زمینه‏ی گمراهی مردم را فراهم کنند، مستحق کیفری سنگین خواهند بود. در آیه‏ای از قرآن آمده است: «گمراه‏کنندگان و گمراه‏شدگان، در قیامت به آتش دوزخ سرنگون خواهند شد». [1] . امام باقر (ع) در معنای آیه فرمود: منظور از گمراه‏کنندگان آنانند که عدل را می‏ستایند ولی در عمل به ظلم و ظالم روی می‏آورند. [2] . یعنی ارزش‏ها را می‏شناسند و در مقام گفتار آن را خوب توصیف می‏کنند ولی در مقام عمل بدان‏ها پایبند نیستند. و با پایبند نبودن آن‏ها، مردمی که ایشان را الگوی خود قرار داده‏اند به گمراهی کشیده می‏شوند.

پی نوشت ها:
[1] عن ابی‏جعفر (ع) فی قوله تعالی: «فکبکبوا فیها هم و الغاوون» قال هم قوم وصفوا عدلا بالسنتهم ثم خالفوه الی غیره. اصول کافی 1 / 47.
[2] شعراء / 94.

منبع: امام باقر جلوه‏ امامت در افق دانش؛ گروه تاریخ اسلام؛ آستان قدس رضوی چاپ دوم 1375.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir