یاد خدا، همیشه و در همه جا

نوع اصطلاح :
عنوان :
یاد خدا، همیشه و در همه جا
امام باقر (ع) در توصیف سعادتمندان و بهره‏وران از نعمت‏های اخروی می‏فرماید:
آنان کسانی هستند که هرگز از یاد خدا و ذکر او خسته و ملول نمی‏شوند. [1] .
امام باقر (ع) به نقل از کتاب آسمانی موسی (تورات واقعی و تحریف نشده) می‏فرماید:
موسی (ع) به پروردگارش گفت: خداوندا! گاه پیش می‏آید که در مکان و در حالی قرار می‏گیرم که شرم دارم در آن مکان و در آن حال نام تو را بر زبان جاری کنم زیرا مرتبه‏ی تو را برتر و والاتر از این می‏دانم که در چنان شرایطی یاد و نام تو را به میان آورم. خداوند در پاسخ وی فرمود: ای موسی! یاد من در هر جا که باشد و در هر حال و شرایطی نیک است. [2] .
امام باقر (ع) می‏فرماید: مهمترین اعمال، سه است: یاد خدا همیشه و در همه حال، رعایت انصاف، همراهی و برابری با برادران ایمانی در مسایل اقتصادی [3] .

پی نوشت ها:
[1] قال الباقر (ع): «فی صفة أبناء الاخرة»... لا یملون من ذکر الله. بحار 78 / 165.
[2] عن ابی‏جعفر (ع) قال: مکتوب فی التوراة التی لم تغیر ان موسی سأل ربه فقال: الهی انه یأتی علی مجالس اعزک و اجلک ان اذکرک فیها، فقال: یا موسی ان ذکری حسن علی کل حال. اصول کافی 2 / 497.
[3] عن ابی‏جعفر (ع) قال اشد الاعمال ثلاثة: ذکر الله علی کل حال، و انصافک من نفسک، و مواساة الاخ فی الامال. ارشاد مفید 2 / 165؛ حلیة الاولیاء 3 / 183؛ کشف الغمة 2 / 341؛ حقایق الحق 12 / 190.

منبع: امام باقر جلوه‏ امامت در افق دانش؛ گروه تاریخ اسلام؛ آستان قدس رضوی چاپ دوم 1375.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir