قناعت و دوری از طمع‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
قناعت و دوری از طمع‏
امام باقر (ع) در پرهیز دادن مردم از طمع ورزی می‏فرماید:
هیچ ذلتی، همانند ذلت طمع (خوارکننده) نیست. [1] . و نیز می‏فرماید: از آنچه در دست مردم است اظهار یأس و ناامیدی کن (و خود را بی‏رغبت به آن نشان بده) زیرا این روش، همان بی نیازی و غنای واقعی است و بپرهیز از طمع ورزی زیرا طمع فقری است حاضر و آشکار. [2] . امام باقر (ع) در زمینه‏ی قناعت می‏فرماید: اجتناب کن از این که چشم به بالاتر از خود بدوزی (و با حسرت به امکانات افراد توانمندتر از خود نگاه کنی)! کافی است که به رهنمودهای خداوند نسبت به پیامبر (ص) توجه کنی که فرمود: «و لا تعجبک اموالهم و لا اولادهم». [3] .
«و لا تمدن عینیک الی ما متعنا به ازواجا منهم زهرة الحیاة الدنیا». [4] . یعنی: کثرت اموال و فرزندان کافران تو را به تعجب وا ندارد. و به بهره‏وری‏های کافران، خیره مشو زیرا این بهره‏وری‏ها محدود به زندگی دنیا است. سپس امام باقر (ع) افزود: هرگاه در دلت، حسرت امکانات دیگران راه یافت، شیوه‏ی زندگی پیامبر (ص) را بیاد آور، زیرا غذای آن حضرت، نان فراهم آمده از جو و شیرینی وی خرما و وسیله‏ی روشنایی او در شب‏ها، شاخه‏های نخل بود، آن هم اگر فراهم می‏شد! [5] (یعنی حتی این امکانات با همه‏ی سادگی، همیشه در اختیار پیامبر (ص) نبود).
در روایتی دیگر امام (ع) می‏فرماید: رسول خدا (ص) فرموده است: کسی که می‏خواهد غنیترین و بی نیازترین مردم باشد پس باید اعتماد و اتکایش به الطاف و عنایات الهی فزونتر از دارایی‏ها و امکانات مردم باشد. [6] . یعنی باید به جای چشم داشتن به کمک‏های مردم و بهره‏ور شدن از دارایی‏های آنان، چشم به ذخایر الهی داشته باشد و از درگاه خدا، بی‏نیازی بجوید.

پی نوشت ها:
[1] الامام الباقر (ع): لاذل کذل الطمع. بحار 78 / 165؛ سیرة الائمة الاثنی عشر 228.
[2] الامام الباقر (ع): اظهر الیأس مما فی ایدی الناس فان ذلک هو الغنی، و ایاک و الطمع فانه الفقر الحاضر. مشکاة الانوار 472.
[3] توبه / 56.
[4] طه / 131.
[5] قال ابوجعفر (ع): ایاک ان تطمح بصرک الی من هو فوقک، فکفی بما قال الله عزوجل لنبیه (ص): «و لا تعجبک اموالهم و اولادهم» و قال: «لا تمدن...» فان دخلک من ذلک شی‏ء فاذکر عیش رسول الله (ص) فانما کان قوته الشعیر و حلواه التمر و وقوده السعف اذا وجده. اصول کافی 2 / 138.
[6] عن ابی‏جعفر (ع) قال: قال رسول الله (ص): من اراد ان یکون اغنی الناس فلیکن بما فی یدالله اوثق منه بما فی ید غیره. اصول کافی 2 / 139.

منبع: امام باقر جلوه‏ امامت در افق دانش؛ گروه تاریخ اسلام؛ آستان قدس رضوی چاپ دوم 1375.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir