زندگی در حد کفاف‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
زندگی در حد کفاف‏
امام باقر (ع) از رسول خدا (ص) نقل کرده است:
خداوند فرموده است: از جمله اولیا و بندگان محبوب من که مورد غبطه و حسرت دیگران قرار می‏گیرند، کسی است که از نظر امکانات و دارایی و مظاهر زندگی سبکبار است. بهره‏ای ژرف از نماز دارد و عبادت پروردگارش را در نهان به خوبی انجام می‏دهد، در میان مردم ناشناخته زندگی می‏کند و روزیش به اندازه‏ی کفاف او است و بر این حد میانه‏ی اقتصادی صبر می‏کند و در میدان تمنیات و آرزوهای دنیوی زاهدانه حرکت می‏کند. میراثش اندک و گریه کنندگان بر او نیز کمند! [1] . (یعنی؛ مال و فرزندان زیادی از خود بر جای نگذاشته است تا گریه‏کنندگان زیادی داشته باشد).

پی نوشت ها:
[1] سمعت أباجعفر (ع) یقول: قال رسول الله (ص): قال الله عزوجل: ان من اغبط اولیائی عندی رجلا خفیف الحال، ذا حظ من صلاة، احسن عبادة ربه بالغیب، و کان غامضا فی الناس، جعل رزقه کفافا، فصبر علیه، عجلت منیته فقل تراثه و قلت بواکیه. اصول کافی 2 / 140.

منبع: امام باقر جلوه‏ امامت در افق دانش؛ گروه تاریخ اسلام؛ آستان قدس رضوی چاپ دوم 1375.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir