شیوه دوستیابی‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
شیوه دوستیابی‏
یکی از مسایل مهم اجتماعی، شناخت شیوه‏ی دوستیابی و برقرار ساختن روابط صحیح اجتماعی با مردم است. امام باقر (ع) می‏فرماید: هیچ چیز به اندازه‏ی احسان و خدمت و نیکی به برادران (ایمانی و اجتماعی) در ایجاد الفت و جاذبه مؤثر نیست. [1] . یعنی بالاترین کشش‏ها و جاذبه‏ها در خدمت نیکی کردن، نهفته است و کسانی که شیفته‏ی انس با دیگران و جلب محبت و اطمینان ایشانند باید از راه احسان به آنان وارد شوند. در روایتی دیگر چنین آمده است: در دنیا هیچ چیز به اندازه‏ی احسان و نیکوکاری به برادران (برادران دینی و اجتماعی)، به مدد و یاری انسان نمی‏آید. [2] . یعنی این نیکی به مردم است که در حساسترین لحظات، بازتاب آن شامل خود انسان می‏شود و آنگاه که نیاز و گرفتاری پدید می‏آید، همان احسان دیدگان به یاری وی می‏آیند.

پی نوشت ها:
[1] الامام الباقر (ع): لیس شی‏ء ممیل الاخوان الیک مثل الاحسان الیهم. ائمتنا 1 / 366 به نقل از: المشرع الروی 37.
[2] الامام الباقر (ع): لیس فی الدنیا شی‏ء اعون من الاحسان الی الاخوان. اسعاف الراغبین (در حاشیه‏ی نور الابصار) 253؛ ملحقات الاحقاق 12 / 186.

منبع: امام باقر جلوه‏ امامت در افق دانش؛ گروه تاریخ اسلام؛ آستان قدس رضوی چاپ دوم 1375.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir