اعتراف برزگان

نوع اصطلاح :
عنوان :
اعتراف برزگان
ابی‏الحدید می‏گوید: محمد بن علی بن الحسین (علیهم السلام) سرآمد و سرور فقهای حجاز می‏باشد. علم فقه را مردم از ایشان و فرزندش جعفر آموخته‏اند [1] این سخن که می‏گوید فقه را مردم از ایشان و فرزندش، صادق آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم آموخته‏اند، اعتراف بزرگی از یک محقق اهل سنت در حوزه فقه و فرهنگ به شمار می‏رود.
ابن صباغ می‏گوید: محمد بن علی بن الحسین (علیهم السلام) در علم و فضل و آقایی و ریاست و امامت سرآمد است، سخا و جودش خاص و عام را فرا گرفته و بخشش وی فراگیر است. شهره به فضل و احسان فراهم کرده با این که از زندگی متوسط بهره‏مند و عیال‏مند نیز بودند [2] . شیخ مفید می‏گوید: ابوجعفر محمد بن علی (علیهم السلام) از بین برادران خویش صاحب دانش و برتری و زهد و آقایی بود. خبرسازترین فرد و بارزترین شخص در میان عامه و خاصه بودند. بلند مرتبه‏ترین فرد خاندان بودند. از هیچ فردی از فرزندان حسن و حسین همانند ایشان علم دین و میراث سنت و قرآن و سیره و فنون ادب به یادگار نمانده است. و نیز می‏گوید: در فضیلت برتری آن گونه معروف بود که ضرب المثل قرار گرفته بود [3] .
فتال می‏گوید: بر همگان در دانش و فضیلت برتری داشت، در میان فرزندان حسن و حسین در دانش قرآن و فنون آداب کسی همانند وی نبود، معروف‏ترین بین عامه و خاصه بود [4] .
ذهبی می‏گوید: وی فردی است که فضیلت دانش و عمل را در خود فراهم ساخت و نیز آقایی و شرافت و اطمینان و وقار را در خویش فراهم ساخته بود. و به همین خاطر شایستگی جانـشینی در وی فراهم بود [5] . ابن عنبه می‏گوید: وی مورد اطمینان و از دانش گسترده و بردباری فراوان بهره‏مند بود. بزرگواریش بیش از آن است که به آن اشاره شود [6] . محمد بن سعد می‏گوید: وی مورد اطمینان و از دانش گسترده بهره‏مند بود و احادیث فراوان نقل نموده است [7] . محمد بن منکدر که عالم سنی و علاقه‏مند به اهل بیت است [8] می‏گوید: من پیش از این که محمد بن علی الباقر را ببینم فکر نمی‏کردم برای علی بن الحسین جانشینی باشد، که همتراز وی در فضیلت و برتری‏ها قرار گیرد [9] . عبدالله بن عطا می‏گوید: دانشمندان را در نزد هیچ کس همانند ابوجعفر کوچک ندیدم [10] . ابرش کلبی می‏گوید: در میان آسمان و زمین داناترین فرد فرزند رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم ایشان (محمد بن علی) می‏باشد [11] . قتاده که از فقهاء اهل سنت زمان امام در بصره می‏باشد، می‏گوید: در نزد هیچ دانشمندی همانند تو لرزان نبودم [12] ابن خلکان: باقر، دانشمند و بزرگ و آقا و بزرگوار است [13] . هشام بن عبدالملک می‏گوید: عرب و عجم و قریش به مثل تو افتخار می‏کند. بودن همانند تو در میان قریش موجب سیادت و بزرگی قریش بر عرب و عجم است. [14] . ابو اسحاق می‏گوید: وی همانند ندارد. [15] . والی و استاندار مدینه: وی پاک‏دامن ‏ترین و زاهدترین و پرهیزکارترین و داناترین و مهربان‏ترین و عابدترین انسان روی زمین است. [16] . عبدالله بن معمر لیثی می‏گوید: سینه‏های شما رویشگاه دانش و منبع شهد شیرینی و پر برگ و بار برای مردم است. [17] . محمد بن طلحه شافعی می‏گوید: وی شکوفا کننده دانش و منبع و آشکار کننده دانش و مخزن برکات است. نفس وی پاک و اخلاق وی با شرافت و لحظه‏های عمرش در اطاعت خدا سپری شده است. در پرهیزکاری ثابت قدم، نشانه‏های تقرب به منزلت الهی در وی آشکار می‏باشد. پاک‏ترین برگزیدگان، وی همان صاحب فضیلتی است که فضیلت‏ها به سوی وی شتابان و صفات نیک از وی شرافت گرفته است. [18] . احمد بن یوسف می‏گوید: محل رویش فضایل و مفاخر، الامام محمد بن علی الباقر علیه‏السلام است. در میان فرزندان حسن و حسین همانند وی یافت نمی‏شود. [19] . ابونعیم می‏گوید: فرد همیشه به یاد خدا و فروتن و ثابت قدم، ابوجعفر محمد بن علی الباقر است. [20] محمد امین بغدادی می‏گوید: از هیچ فردی از تبار حسین همانند ابوجعفر علیه‏السلام در دانش دین و سنن و سیره و فنون و ادب یافت نشده است. [21] .
ابن حجر می‏گوید: وارث علی بن الحسین (علیهما السلام) در دانش و تقوا محمد بن علی است. از وی پنهان‏های حقایق و معارف و حکمت و لطائف آشکار شده است. [22] .
شمس الدین ابن طولون می‏گوید: باقر، سرور، بزرگ و دانشمند می‏باشد. [23] .
ابوهریره می‏گوید:
اباجعفر انت الامام احبه‏
و ارضی الذی ترضی به و اتابع. [24] .
حمیری می‏گوید:
أینهونی عن حب آل محمد
و حبهم مما به أتقرب‏
و حبهم مثل الصلوة و انه عـ‏لی الناس من کل الصلوة لا وجب‏
هم اهل البیت اذهب الرجس عنهم‏
وصفوا من الادناس طرا و طیبوا
هم اهل بیت ما لمن کان مؤمنا
من الناس عنهم بالولایة مذهب. [25] .
«آیا مرا باز می‏دارید از دوستی آل محمد، در حالی که دوستی آنان سبب تقرب به خداست، دوستی آنان همانند نماز، بر همگان از هر نمازی واجب‏تر است. آنان خاندانی هستند که هر گونه پلیدی از آنان زدوده شده و از تمام آلودگی‏ها پاک و شفاف شدند. آنان خاندانی هستند که هر کس مؤمن به خداست باید رهبری آنان را روش خویش قرار دهد».
قرظی می‏گوید:
یا باقر العلم لاهل التقی‏
و خیر من لبی اعلی الاجبل. [26] .
«ای شکوفا کننده دانش برای پاکان و ای برترین کسی که بر قله‏های کمال اوج گرفته‏ای».
ابوزرعه می‏گوید: سوگند به جان خویش که ابوجعفر از بزرگترین دانشمندان می‏باشد. [27] .
اینها برخی از اعتراف‏های فرزانگان و نیز برخی از دشمنان حضرت در حق وی می‏باشد. فضایل برتر شاخص عترت، همگان را بر اعتراف وادار ساخته است.

پی نوشت ها:
[1] اعلام الهدایه، ج 7، ص 23.
[2] فصول المهمه، ج 2، ص 892.
[3] ارشاد، ج 2، ص 157.
[4] روضة الواعظین، ص 202.
[5] سیر اعلام النبلاء، ج 4، ص 402.
[6] عمدة الطالب، ص 175.
[7] طبقات، ج 5، ص 158.
[8] رجال کشی، ص 390، حدیث شماره 733.
[9] الاتحاف بحب الاشراف، ص 284، مناقب، ج 4، ص 220.
[10] مختصر تاریخ دمشق، ج 23، ص 79.
[11] مناقب، ج 4، ص 215.
[12] فروع کافی، ج 6، ص 256 و 257.
[13] وفیات الاعیان، ج 4، ص 174.
[14] دلایل الامامه، ص 234، بحار، ج 46، ص 307.
[15] کشف الغمه، ج 2، ص 337.
[16] اعلام الهدایه، ج 7، ص 22.
[17] اعیان الشیعه، ج 1، ص 653.
[18] مطالب السؤول، ج 2، ص 100.
[19] اخبار الدول، ص 111.
[20] حلیة الاولیاء و طبقات الاصفیاء، ج 3، ص 180.
[21] سبائک الذهب، ص 74.
[22] الصواعق المحرقه، ص 305.
[23] الأئمه اثناعشر، ص 81.
[24] مناقب، ج 4، ص 230.
[25] مناقب، ج 4، ص 226.
[26] ارشاد، ج 2، ص 157.
[27] روضة الواعظین، ص 203.

منبع: امام باقر الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ فاطیما چاپ دوم 1385.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir