ژرفای دانش

نوع اصطلاح :
عنوان :
ژرفای دانش
اگر ارزش و قیمت انسان به مقدار اندیشه و دانش وی باشد، پس آن کسی که از دانش برتر بهره‏ور است، از ارزش والاتر بهره‏مند خواهد بود. دانشی که عترت از آن بهره‏ورند دو ویژگی مهم دارد. یکی گستردگی و ژرفای آن است. دانش عترت از ژرفا و عمق وصف ناشدنی و از گستره بی‏پایان بهره‏مند است. دیگری زلالیت و شفافیت آن است. در آگاهی و دانش عترت هیچ گونه غبار و ابهام راه ندارد. زیرا دانش آنان دانش مدرسه‏ای و متداول نیست. دانش آنان لدنی و مستقیم از پیشگاه خدای عالم و آگاه است. به همین خاطر زلال و بی‏غبار است.
باقر العلوم علیه‏السلام در ژرفای دانش آن مقدار گسترده و عمیق است که لقب زیبای باقر العلوم یعنی شکوفا کننده دانش زیبنده حضرت قرار می‏گیرد. باقر العلوم از دانش خویش این گونه پرده بر می‏دارد. نحن خزان علم الله و ورثة وحی الله حملة کتاب الله [1] ، «ما خزینه‏های دانش خدا، و وارثان وحی خدا و حاملان کتاب خدا هستیم.» نحن معدن النبوة و نحن موضع الرسالة، [2] ، «ما معدن نبوت و پیامبری و محل رسالت می‏باشیم.» می‏فرماید: لکن الله جل ثناؤه اختصنا من مکنون سره و خالص علمه [3] «خدای بلند مرتبه از زلال‏ترین دانش خویش و اسرار پنهانی خویش ما را (فقط ما را) بهره‏مند ساخته است.» ژرفای دانش بی‏کران باقر العلوم علیه‏السلام تا آن حد است که فرمود من کسی را نمی یابم که ظرفیت تحمل دانش مرا داشته باشد؛ تا دانش خود را در اختیار وی گذارم. فرمود اگر فرد توان‏مندی می‏یافتم، تمام معارف و احکام و شرایع دین را از صفت «صمد» خدای سبحان بازگو می‏کردم، لو وجدت لعلمی حملة لنشرت التوحید و الاسلام و الدین و الشرایع من الصمد و کیف لی و لم یجد جدی امیرالمؤمنین حملة لعلمه [4] «اگر فرد توان‏مندی می‏یافتم تمام توحید و اسلام و دین و فروعات شرایع را از «صمد» تفسیر می‏نمودم، لیکن افسوس امیرالمؤمنین جد من نیز کسی را نیافت تا دانش خویش را در اختیار وی نهد». همان دانش که هنگامی که اندکی از آن را در اختیار جابر جعفی قرار داد، جابر آن را بر نمی‏تابید و به حضرت عرض کرد، علم و دانش در سینه‏ام موج می‏زند، چگونه و به چه کسی بازگو کنم! [5] .

پی نوشت ها:
[1] مناقب، ج 4، ص 223.
[2] فرائد السمطین ، ص 253، حدیث 523.
[3] بحار، ج 46، ص 307.
[4] التوحید، ص 93، بحار، ج 3، ص 225، القطرة، ج 1، ص 196.
[5] رجال کشی، ص 194.

منبع: امام باقر الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ فاطیما چاپ دوم 1385.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir