شب قدر کدام شب است

نوع اصطلاح :
عنوان :
شب قدر کدام شب است
در فضیلت لیلة القدر سخن بسیار است و در این نکته که لیلة القدر کدامین شب از شب‏های ماه رمضان است، سؤالی است که جواب آن آسان نیست. زیرا بر عموم مردم شب قدر نامشخص است. تنها همین مقدار معلوم است که شب قدر در میان شب های ماه رمضان است. گرچه ممکن است پیروان راستین عترت به آن درجه‏ای از منزلت بار یابند که بتوانند شب قدر را تشخیص دهند. لیکن در این راستا نکته دیگری نیز معلوم است و آن این که شب قدر بر عترت آل رسول صلی الله علیه و آله و سلم پوشیده نیست.
عترت آگاه به این حقیقت می‏باشد و می‏داند شب قدر کدام شب است. زیرا آن شب که شب فرود فرشتگان بر عترت است بر آنان پوشیده نمی‏تواند باشد. چگونه ممکن است شب قدر که در آن شب امام همام محل آمد و رفت فرشتگان است، بر وی پوشیده باشد؟! شب قدر شب فرود آمدن فرشتگان و بلند مرتبه‏ترین فرشته که فرشته دانش باشد، می‏باشد، تنزل الملائکه و الروح فیها [1] این نزول فرشتگان به امام معصوم در هر زمان می‏باشد. فرشتگان که معارف و دانش و مقدرات یک سال را در اختیار دارند، بر امام معصوم در هر زمان نازل می‏شوند و آنان را از دانش‏های غیبی بهره‏مند می‏سازند. اینک باقر العلوم علیه‏السلام از این حقیقت این گونه پرده بر می‏دارد و این موضوع را این گونه شفاف می‏سازد، می‏فرماید: شب قدر بر ما پوشیده نیست. در آن شب فرشتگان بر ما نازل می‏شوند و به گرد ما طواف می‏دهند. یا ابا الهذیل انه لا یخفی علینا لیلة القدر ان الملائکة یطیفون بنا فیها [2] چه فضیلتی برتر از این که فرد جایگاه رفت و آمد فرشتگان است. چه فضیلتی برتر از این که «روح» زعیم و برترین فرشته ی دانش بر وی نازل شود. آن هم نه تنها فرشتگان در برابر آنان متواضع باشند، بلکه به دور آنان طواف دهند! این چه مقام و منزلتی است که عترت بدان بار یافته است، که قبله گاه فرشتگان قرار می‏گیرند. و این چه فضیلت برتر است که نصیب عترت می‏شود؟! [3] .

پی نوشت ها:
[1] قدر، 4.
[2] کشف الغمه، ج 2، ص 352، المحجة البیضاء، ج 4، ص 248.
[3] برای مؤلف کشف الغمه، جناب محقق ابوالفتح اربلی، همین فضیلت بس که چنین روایتی را در فضیلت اهل بیت نگاشته. اگر کشف الغمه نداشت جز همین یک روایت را در فضیلت، اهل بیت (علیهم السلام) برای بالندگی و سعادت وی کفایت می‏نمود.

منبع: امام باقر الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ فاطیما چاپ دوم 1385.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir