امام ملک و امام ملکوت

نوع اصطلاح :
عنوان :
امام ملک و امام ملکوت
ان الله اقدرنا علی ما نرید. [1] «خدا ما را بر آنچه اراده کنیم توان‏مند ساخته است».
انسان موحد بر این باور حق است که خدای سبحان بر هر کاری توان‏مند می‏باشد. کار خدا با اراده تکوینی الهی شکل می‏گیرد. و هر چیزی را اراده کند بدون فاصله زمانی آن اراده تحقق می‏یابد. و البته اراده خدا بر اساس حکمت است. گزاف و بی‏سبب و بی‏هدف نمی‏باشد. بر این اساس در تحقق اراده الهی تنها اراده حق کارساز است، انما امره اذا أراد شیئا ان یقول له کن فیکون. [2] «فرمان خدا این گونه است که هر گاه چیزی را اراده کند همین که به او گوید باش، می‏باشد.» هیچ توان و چالش در برابر قدرت و اراده الهی فرض ندارد. زمام ملک به دست اوست، لله ملک السموات و الارض [3] اختیار ملکوت نیز به دست وی است، بیده ملکوت کل شی. [4] .
و اینک اگر کسی آنچنان اوج گرفت، آن مقدار به منزلت الهی بار یافت که مظهر اراده ی الله شد. در این صورت وی نیز به اذن الله با یک اراده در نظام هستی تصرف می‏کند و هر چه را اراده کند، تحقق می‏یابد. زیرا مظهر قدرت الهی شده و مظهر اراده تکوینی خدا قرار گرفته است. خدای سبحان چنین شخصی را بر هر کاری که شخص اراده کند توان‏مند می‏سازد. باقر العلوم علیه‏السلام از توان‏مندی عترت این گونه خبر می‏دهد: خدای سبحان ما را بر آنچه اراده کنیم توان‏مند ساخته است، ان الله اقدرنا علی ما نرید و لو شئنا ان نسوق الارض بأزمتها لسقناها [5] «خدای سبحان ما را بر آنچه اراده کنیم توان‏مند ساخته است. اگر بخواهیم به هر سمت و سویی زمین را حرکت دهیم، می‏توانیم؛ زیرا که زمام امور آن به دست ماست».
این ادعای گزاف از امام ملک و ملکوت نیست. این ادعا حقیقت است. خدای سبحان بر اساس حکمت الهی این گونه خواسته که انسان‏های کامل مانند عترت رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم در اثر کمال، مظهر اراده ی الله قرار گیرند و بر هر کاری در نظام هستی و تکوینی قادر باشند. احیا و اماته، سلامت و سعادت، باران و برکت به اراده آنان پدیدار می‏گردد. باقر العلوم علیه‏السلام در معرفی عترت این چنین اظهار می‏دارد: بنا ینزل الله الرحمة و بنا یسقون الغیث [6] «رحمت الهی به برکت ما نازل می‏شود و باران به وجود ما می‏بارد و مردم از آن سیراب می‏گردند.» از چنین فردی که مظهر اراده تکوینی خداست، مرده زنده کردن، نابینا را بینا نمودن آسان‏ترین خواهد بود. در این فرصت به تماشای نمونه هایی از اعجازها و کرامات حضرت می‏نشینیم.

پی نوشت ها:
[1] دلائل الامامه، ص 226، اختصاص، ص 272.
[2] یس، 81.
[3] آل عمران، 181.
[4] یس، 82.
[5] اختصاص، ص 272.
[6] فراید السمطین، ص 253، حدیث 522، مناقب، ج 4، ص 223، در این باره در بخش تفسیر آفتاب توضیح بیشتر خواهد آمد.

منبع: امام باقر الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ فاطیما چاپ دوم 1385.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir