اندیشه بالنده

نوع اصطلاح :
عنوان :
اندیشه بالنده
اندیشه بالنده امام همام پندارهای محمد بن منکدر را این گونه شفاف می‏سازد: اگر در این حال از دنیا بروم در طاعتی از اطاعت‏های خدا از دنیا رفته‏ام و به آن افتخار خواهم نمود. من تلاش می‏کنم تا زندگی خویش را تأمین کنم تا به همانند تو و مردم محتاج نشوم. من از آن گونه مرگ بیمناک هستم که در حالی رحلت کنم که در حال انجام گناه باشم، و انما کنت اخاف الموت لو جائنی و انا علی معصیة من معاصی الله. [1] .
اندیشه آن گونه شفاف و وحیانی است که تمام کژراهگی را سامان می‏دهد؛ که کار و تلاش و سازندگی دنیاخواهی نکوهیده نیست. تلاش برای تأمین زندگی خویش و بی‏نیازی از دیگران افتخار هر مسلمان است. چه افتخاری از این بهتر که من در حالی رحلت کنم که در تلاش و سازندگی هستم و برای معاش خویش و بی‏نیاز شدن از دیگران می‏نمایم.
همچنین این نکته ی برجسته از اندیشه و سیره ی امام، شفاف است که کار و تلاش برای هیچ کس عار و ننگ نیست. حتی اگر شخصیت برجسته‏ای همانند باقر العلوم علیه‏السلام باشد، نه تنها کار و تلاش عیب نیست، بلکه افتخار است. این اندیشه اصلاح کژ اندیشی‏هاست که برخی چون خود را شخصیت می‏پندارند، و یا چون از موقعیت اجتماعی برتر بهره‏مند هستند؛ کارهای این گونه را بر خود هموار نمی‏سازند. کار و تلاش این گونه را در تضاد با شخصیت خویش می‏پندارند! امام همام بر این پندارهای غلط، خط بطلان می‏کشد و پیروان خویش را از این گونه پندارهای بی‏اساس هشدار می‏دهد. مبادا که این کژراهگی ها در زندگی آنان راه یابد. اندیشه بالنده امام ترغیب بر تلاش و سازندگی و آبادگری است. از سستی و تن‏پروری و بی‏همتی که آسیب سعادت انسان است بر حذر می‏دارد. این است اندیشه بالنده و رفتار سترگ و سازنده امام همام. و این اندیشه و سیره از فضایل برتر امام می‏باشد که فرزند فاطمه (سلام الله علیها) از خود به یادگار می نهند؛ که عبادت تنها به نماز و روزه حج و عمره و تلاوت قرآن و... نیست. کار و تلاش سازنده و آبادگری، بزرگ‏ترین فضیلت و عبادت خداست؛ که هر کس در آن حالت رحلت کند، در حالی رحلت نموده است که برای وی افتخار است. همانند رزمنده جبهه نبرد که هنگامی که به شهادت می‏رسد، در حال افتخار به جان آفرین جان سپرده است. که تلاشگر سازنده همانند مجاهد رزمنده می‏باشد، الکاد علی عیاله کالمجاهد فی سبیل الله! [2] .

پی نوشت ها:
[1] ارشاد، ج 2، ص 161 و 162، فصول المهمه، ج 2، ص 888، کشف الغمه، ج 2، ص 337.
[2] وسائل، ج 12، ص 43.

منبع: امام باقر الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ فاطیما چاپ دوم 1385.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir