گفتگوی الیاس نبی با امام باقر

نوع اصطلاح :
عنوان :
گفتگوی الیاس نبی با امام باقر
می‏گویند از امام صادق علیه‏السلام مرویست که: پدرم امام باقر علیه‏السلام در مکه مشغول طواف کعبه بود، در این هنگام ناگهان مرد نقابداری دیده شد که طواف امام باقر علیه‏السلام را قطع کرد و آن حضرت را بسوی محل صفا آورد. مرا نیز دعوت کرد، پس سه تائی به صفا رفتیم.
نقابدار به من گفت: «خوش آمدی ای پسر پیغمبر!»
سپس دستش را بر سرم نهاد و گفت: «خیر و برکت خدا بر تو باد ای امین خدا بعد از پدرانش.»
سپس آن مرد نقابدار به پدرم گفت: «ای اباجعفر! می‏خواهی تو به من خبر بدهی یا من به تو خبر بدهم؟ می‏خواهی تو از من بپرسی یا من از تو بپرسم؟ می‏خواهی تو مرا تصدیق کنی یا من تو را تصدیق کنم؟» امام باقر علیه‏السلام فرمود: «همه‏ی اینها را می‏خواهم و برای همه نیز آمادگی دارم.» او گفت: «بنابراین مبادا زبانت در پاسخ به سؤال من، غیر از آن چه در قلبت می‏باشد به من بگوید.» امام باقر علیه‏السلام فرمود: «چنین کاری را کسی می‏کند که در دلش دو علم مختلف و متضاد باشد و خداوند از علمی که در آن دوگانگی وجود دارد امتناع دارد.» او گفت: «سؤال من از همین جا آغاز می‏گردد که به قسمتی از آن پاسخ دادی، اکنون بفرمایید چه کسی به علمی که در آن اختلاف نیست آگاه است؟»
امام باقر علیه‏السلام فرمود: «تمام این علم در نزد خداست، ولی آنچه برای بندگان است نزد اوصیاء می‏باشد.»
در این هنگام مرد نقابدار، نقاب خود را باز کرد و گفت: «من برای همین منظور اینجا آمده‏ام و در جستجوی این علم هستم.»
سپس گفت: «اوصیاء، آن علم بی‏اختلاف را چگونه می‏دانند و بدست می‏آورند؟»
امام باقر علیه‏السلام فرمود: «همان گونه که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم می‏دانست و تحصیل می‏کرد (از راه وحی)، با این فرق که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم آنچه را می‏دید اوصیا نمی‏دیدند، زیرا او پیغمبر بود.»
تا اینکه امام باقر علیه‏السلام به او فرمود: «دلم می‏خواست با چشمت مهدی این امت را می‏دیدی، در حالی که فرشتگان، روحهای کافرانی که از دنیا رفته‏اند را با شمشیر آل داوود علیه‏السلام، بین زمین و آسمان، عذاب می‏کنند، و همچنین ارواح کافران که در این دنیا هستند را به آنها ملحق می‏نمایند.»
در این هنگام مرد نقابدار شمشیری بیرون آورد و گفت: «این شمشیر از همان شمشیرها است.» امام باقر علیه‏السلام فرمود: «بلی! سوگند به کسی که محمد صلی الله علیه و آله و سلم را برای هدایت انسانها برگزید، چنین است.»
در این هنگام آن نقابدار، نقاب خود را کاملا کنار زد و گفت: «من الیاس هستم، سؤالات من به خاطر بی‏اطلاعی خودم نبود، بلکه می‏خواستم این گفتگو موجب قوت قلب اصحاب تو بشود.» [1] .

پی نوشت ها:
[1] کافی.

منبع: عجایب و معجزات شگفت‏انگیزی از امام باقر؛ واحد تحقیقاتی گل نرگس؛ شمیم گل نرگس چاپ چهارم 1386.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir