دستگیری دزدان واقعی و برگردان کیسه‏های زر

نوع اصطلاح :
عنوان :
دستگیری دزدان واقعی و برگردان کیسه‏های زر
عاصم بن حمزه می‏گوید: در خدمت امام باقر علیه‏السلام بودم و با سلیمان بن خالد به جائی می‏رفتیم. دو شخص پیدا شدند، حضرت فرمود: «این دو دزد هستند.»
پس به غلامان امر فرمود که هر دو را نگاه داشتند و به سلیمان گفت: «به بالای این کوه برو، در آنجا غاری است و در آن غار دو کیسه زر سر به مهر شده وجود دارد، آنها را نزد من بیاور.»
سلیمان رفت و آن دو کیسه را آورد. چون به مدینه برگشتیم دیدیم حاکم جمعی را به جرم دزدی گرفته و مشغول شکنجه کردن آنها بود. امام باقر علیه‏السلام به حاکم فرمود: «دست از این مردم بردار.» صاحب یکی از آن کیسه‏ها حاضر بود پس مال او را تسلیم نمود و فرمود: «صاحب کیسه‏ی دوم بعد از سه روز دیگر خواهد آمد.» پس دست دزدان را بریدند. یکی از آن دزدان گفت: «الحمدلله که دست من در خدمت پسر رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم بریده شد و این ماجرا به قیامت نیفتاد.» و توبه نمود. حضرت امام باقر علیه‏السلام به او فرمود: «تو از اهل بهشت هستی و دست تو پیش از تو به بهشت رفت.» و آن مرد بعد از بیست سال به رحمت خدا رفت.
در روز سوم صاحب کیسه‏ی دیگر که فردی نصرانی بود آمد و حاکم او را به خدمت امام باقر علیه‏السلام فرستاد و او کیسه‏ی خود را سر به مهر دید.
آن حضرت به او گفت: «می‏خواهی به تو خبر بدهم که در این کیسه چیست؟!» او گفت: «خبر دهید.» حضرت فرمود: «دو هزار دینار در کیسه قرار دارد که هزار دینار آن مال تو و هزار دینار دیگر مال شخص دیگر به نام محمد بن عبدالرحمن است و آن مرد خیری می‏باشد و بسیار صدقه می‏دهد و بسیار نماز می‏خواند. در همین ساعت نیز به دنبال تو می‏رسد.»
آن مرد نصرانی چون این معجزات را از آن حضرت دید، گفت: «ایمان آوردم به آن خدائی که به غیر از او خدائی نیست و گواهی می‏دهم که محمد بن عبدالله صلی الله علیه و آله و سلم رسول اوست و تو امام واجب الاطاعت هستی و فرمان‏برداری تو بر مردمان واجب است.»
سپس کیسه‏ی خود را برداشت و روانه‏ی منزل خود شد. [1] .

پی نوشت ها:
[1] کشف الغمه.

منبع: عجایب و معجزات شگفت‏انگیزی از امام باقر؛ واحد تحقیقاتی گل نرگس؛ شمیم گل نرگس چاپ چهارم 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir