خبر دادن از حکومت منصور دوانیقی

نوع اصطلاح :
عنوان :
خبر دادن از حکومت منصور دوانیقی
امام باقر علیه‏السلام فرموده است: هر بنده‏ای از بندگان خدا روش گمراه کننده‏ای را بین مردم بنیان نهد، برای او گناهی همانند گناه کسانی است که مرتکب آن عمل شده‏اند بدون آن که از گناه عاملین آن کاسته شود. ابوبصیر نقل می‏کند: در مسجد رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم در محضر امام محمد باقر علیه‏السلام نشسته بودیم که داوود بن سلیمان به زیارت آن حضرت آمد و هنوز حکومت در دست بنی‏امیه بود. آن حضرت به داوود فرمود: چه مانعی هست که دوانیقی به دین ما نمی‏آید؟ گفت: به سبب عسرت، پریشانی و دلگیری، حضرت فرمود: به زودی پادشاهی شرق و غرب نصیب او می‏شود با مدتی طولانی و آن قدر دارای ثروت و اموال می‏شود که قبل از او کسی آن قدر نداشته است. سپس داوود برخاست و خبر را به دوانیقی داد. او با عجله آمد عذر خواهی کرد و گفت: بی‏توفیقی من از زیارت و ملازمت شما به دلیل آن است که حد خودم را نمی‏دانم که در خدمت شما بنشینم و این خبر را که داوود نقل می‏کند می‏خواهم که از شما بشنوم. حضرت فرمود: همانگونه است که شنیده‏ای دوانیقی گفت: چه موقع پادشاهی و حکومت به ما می‏رسد؟ با وجود شما؟ حضرت فرمود: فرزندان شما با حکومت بازی خواهند کرد همچنانکه کودکان با گوی. دوانیقی گفت: مدت حکومت ما بیشتر است یا بنی‏امیه؟ فرمود: از شما. دوانیقی متعجب و بسیار خوشحال شد، مدتی نگذشت که دولت بنی‏امیه از بین رفت و منقرض شد و دوانیقی حکومت را در دست گرفت.

منبع: معجزات امام محمد باقر؛ حبيب الله اکبرپور؛ الف چاپ اول 1382.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir