ملاقات فقیه بصری با امام باقر

نوع اصطلاح :
عنوان :
ملاقات فقیه بصری با امام باقر
امام باقر علیه‏السلام فرموده است: شیعه ما نیست مگر کسی که پرهیزگار و مطیع خدا باشد و جز سخن نیک نگوید.
از ابوحمزه ثمالی نقل می‏کند که گفت: در مسجد پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نشسته بودم که مردی آمد و گفت: حضرت ابوجعفر: محمد بن علی را می‏شناسی؟ گفتم: آری؛ با ایشان چه کاری داری؟ گفت: چهل مسأله مهیا کرده‏ام که از ایشان بپرسم. هنوز سخنش تمام نشده بود که حضرت باقر علیه‏السلام وارد شد و عده‏ای از خراسان و غیره اطرافش بودند و از مناسک و اعمال حج می‏پرسیدند. حضرت رفت و در مجلس خود نشست. آن مرد هم نزدیک حضرت نشست. حضرت به او فرمود: تو کیستی؟ گفت: من قتادة بن دعامه بصری هست. فرمود: تویی فقیه اهل بصره؟ گفت: آری. فرمود: وای بر تو ای قتاده! خداوند عده‏ای از خلق خود را آفریده و آنها را حجت بر بندگانش قرار داده و آنها ارکان او در زمین هستند و قائم به امر اویند در عملش، قبل از آفرینش آنها را برگزید و چون سایه و شبح در طرف راست عرش او بودند. پس قتاده مدتی سکوت کرد، سپس گفت: خدا تو را شایسته دارد! به خدا من در مقابل فقها و در برابر ابن‏عباس بسیار نشسته‏ام و در جلوی هیچ یک مضطرب نشدم، چنان که در حضور شما مضطرب شدم!! فرمود: وای بر تو می‏دانی کجایی؟ در برابر خانه‏هایی نشسته‏ای که خداوند اجازه داده افراشته شود، و در آن جا نام او برده شود، که در آن جا مردانی تجارت و کسی از یاد خدا و نماز گذاشتن و زکاة دادن غافلشان نمی‏کند، هر صبح و عصر تسبیح او می‏گویند. (اشاره به آیه 36 و 37 سوره نور است) پس تو آن جایی؛ و مائیم آن خانه‏ها و آن مردان. قتاده گفت: به خدا راست گفتی، فدایت شوم! به خدا! آن خانه‏ها (که در آیه نام برده) خانه سنگ و گل نیست. آن گاه قتاده گفت: حکم پنیر را بیان فرما. حضرت خندید و فرمود: مسأله‏های تو همه به همین برگشت!؟ گفت: فراموشم شد؛ فرمود: مانعی ندارد. «تا آخر حدیث»

منبع: معجزات امام محمد باقر؛ حبيب الله اکبرپور؛ الف چاپ اول 1382.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir