یاران حضرت امام محمد باقر

نوع اصطلاح :
عنوان :
یاران حضرت امام محمد باقر
شیخ مفید در کتاب اختصاص از حضرت موسی بن جعفر علیه‏السلام روایت می‏کند که فرمود: موقعی که روز قیامت می‏شود منادی ندا می‏کند: یاران و حواریون حضرت محمد بن عبدالله صلی الله علیه وآله که عهد و پیمان خود را نشکستند کجایند؟
در همین موقع است که سلمان فارسی و مقداد بن اسود و ابوذر رحمهم‏الله بر می‏خیزند.
بعد از آن ندا می‏کند: یاران و حواریون علی‏بن ابیطالب که وصی پیغمبر اسلام صلی الله علیه وآله است کجایند؟ پس از شنیدن ندا است که عمرو بن الحمق (بفتح حاء و کسر میم) و محمد بن ابوبکر و میثم تمار و اویس قرنی (بضم همزه و فتح واو وقاف و راء) برمی‏خیزند.
آنگاه آن منادی ندا می‏کند: حواریون حسن که فرزند علی و فاطمه بنت پیامبر اسلام است کجایند؟بعد از این ندا است که سفیان بن ابی لیلای همدانی (به سکون میم) و حذیفة (بضم حاء و فتح ذال) ابن اسید غفاری برمی‏خیزند. نیز ندا می‏کند: یاران و حواریون حسین بن علی کجایند؟ در آن حین کلیه‏ی آن افرادی که در رکاب امام حسین علیه‏السلام شهید شده‏اند برمی‏خیزند و هیچ کدام از آنان تخلف نخواهند کرد. آن‏گاه آن منادی می‏گوید: حواریون علی‏بن الحسین کجایند؟ در این هنگام است که جبیر (بضم جیم و فتح باء) ابن مطعم (بضم میم و سکون طاء) و یحیی بن ام‏طویل و ابوخالد کابلی و سعید بن مسیب برمی‏خیزند. نیز آن منادی ندا می‏کند: یاران و حواریون محمد بن علی (یعنی امام محمد باقر علیه‏السلام) و جعفر بن محمد (یعنی حضرت امام جعفر صادق علیه‏السلام) کجایند؟ بعد از این ندا است که عبدالله بن شریک عامری، زرارة ابن اعین، یزید بن معاویه‏ی عجلی، محمد بن مسلم ثقفی، لیث ابن بختری، مرادی، عبدالله بن یعقوب، عامر بن عبدالله بن خزاعه، حجر (بضم حاء و سکون جیم) ابن زائد و حمران اعین برمی‏خیزند. پس از این جریان است که آن منادی سایر شیعه امامان علیهم‏السلام را در روز قیامت صدا می‏زند. ایشان اولین شیعه‏ای هستند که داخل فردوس خواهند شد و...
علامه‏ی مجلسی در بحار از جابر بن یزید جعفی روایت می‏کند که گفت: گروه شیعه اتفاق و اجتماع کرده‏اند بر این که فقیه‏ترین و دانشمندترین یاران حضرت باقر و حضرت صادق علیهماالسلام شش نفر بودند و آنان عبارتند از: زرارة بن اعین، معروف بن خزبوذمکی، ابوبصیر اسدی، فضیل (بضم فاء و فتح ضاد) ابن‏یسار، محمد بن مسلم طائفی و برید (بضم باء و فتح راء) ابن معاویه‏ی عجلی.

منبع: ستارگان درخشان (جلد 7) (سرگذشت حضرت امام محمد باقر)؛ محمد جواد نجفی؛ کتابفروشی اسلامیه چاپ پنجم 1376 .

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir