محمد بن مسلم بن رباح ثقفی

نوع اصطلاح :
عنوان :
محمد بن مسلم بن رباح ثقفی
محمد بن مسلم مردی ثروتمند و عالیقدر بود.
شیخ کشی از عبدالله بن ابی یعفور روایت می‏کند که گفت من به حضرت صادق آل محمد صلی الله علیه وآله گفتم: من همه وقت نمی‏توانم به حضور شما مشرف شوم، گاهی می‏شود که مسئله‏ای از من پرسش می‏کنند و من از جواب آن عاجز می‏شوم (وظیفه‏ی من چیست؟)
حضرت صادق علیه‏السلام فرمود: چرا مسائل دینی را از محمد بن مسلم که نزد پدرم وجیه و صاحب مقام بود پرسش نمی‏کنی!
قاضی نورالله در کتاب مجالس المؤمنین از شیخ کشی روایت می‏کند که گروه امامیه اجماعا محمد بن مسلم را تصدیق نموده‏اند و راجع به دانشمندی او متفقند.
زراره نقل می‏کند که محمد بن مسلم و ابوکریبه نزد شریک رفتند تا درباره‏ی یک موضوعی شهادت دهند.
شریک به ایشان گفت: شما فاطمیان و جعفریان هستید (یعنی شما از دوستان فاطمه‏ی زهراء و امام جعفر صادق علیهماالسلام هستید).
وقتی محمد بن مسلم و ابوکریبه این مقاله را شنیدند گریان شدند.
شریک گفت: چرا گریه می‏کنید؟!
گفتند: تو ما را به گروهی نسبت دادی که معلوم نیست ایشان بعلت نقصانی که در وجود ما هست راضی باشند ما از شیعیان آنان باشیم و چنان چه تفضل کنند و بر ما منت نهاده ما را به بندگی بپذیرند منتی بر سر ما گذاشته‏اند. شریک لبخندی زد و گواهی ایشان را نپذیرفت.
نگارنده گوید: محدث قمی در کتاب تحفة الاحباب می‏نگارد: این شریک همان کسی است که مهدی عباسی او را به انجام دادن یکی از سه موضوع مجبور نمود:
1- یا قضاوت کوفه را قبول کند.
2- یا مربی و مؤدب فرزندان وی شود.
3- یا این که یک مرتبه از غذای مهدی عباسی بخورد.
شریک خوردن طعام وی را انتخاب کرد و یک مرتبه از غذای هادی عباسی خورد.
آن لقمه‏ی حرام به قدری در وجود شریک مؤثر واقع شد که مقام قضاوت کوفه و پرورش و تأدیب فرزندان مهدی عباسی را نیز پذیرفت. شریک همچنان مشغول شغل خود بود تا آن موقعی که هادی او را از کار بر کنار کرد.
از محمد بن مسلم روایت شده که گفت: من تعداد سی هزار (30000) حدیث از حضرت باقر آل محمد و تعداد شانزده (16000) هزار حدیث از حضرت صادق آل محمد صلی الله علیه وآله اخذ نمودم. محمد بن مسلم رحمه‏الله در سال (150) هجری از دنیا رفت.

منبع: ستارگان درخشان (جلد 7) (سرگذشت حضرت امام محمد باقر)؛ محمد جواد نجفی؛ کتابفروشی اسلامیه چاپ پنجم 1376 .
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir