یادی از حضرت مهدی و یاران نیرومند او

نوع اصطلاح :
عنوان :
یادی از حضرت مهدی و یاران نیرومند او
امام باقر علیه‏السلام از حضرت مهدی قائم آل محمد صلی الله علیه و آله، بسیار یاد می‏کرد و به خصوص درباره‏ی یاران نیرومند و از ویژگی‏های آنها سخن می‏گفت و با شکافتن و توضیح مطالب در این راستا، راه و روش انتظار و زمینه‏سازی برای نهضت جهانی حضرت مهدی علیه‏السلام را به شاگردان می‏آموخت و به آنها امید می‏بخشید و روحیه آنها را بالا می‏برد. در اینجا نظر شما را به چند سخن در این رابطه، از آن بزرگوار جلب می‏کنم:
1- ابن‏عقده می‏گوید: در سفری از عراق به حجاز، وارد مدینه شدم و به سوی خانه‏ی امام باقر علیه‏السلام رفتم تا با آن حضرت ملاقات کنم، وقتی به در خانه ی آن حضرت رسیدم، دیدم استر آن حضرت زین کرده در کنار در آماده شده. در کنار در نشستم، ناگاه دیدم امام باقر علیه‏السلام از خانه بیرون آمد و سوار بر استر شد که به جایی برود، به پیش رفتم و سلام کردم، از استر پیاده شد و به من توجه کرد و فرمود:
«اهل کجا هستی؟»
گفتم: اهل عراق.
فرمود: کدام نقطه؟
گفتم: کوفه
فرمود: همراهانت از کوفه تا اینجا چه کسانی بودند؟
گفتم: گروهی از مرجئه [1] .
فرمود: وای بر مرجئه، آن هنگام که قائم ما قیام کند، آنها به چه کسی پناه می‏برند؟
گفتم: آنها معتقدند که اگر قائم (عج) ظهور کند ما و شما در پرتو عدالت او یکسان هستیم.
فرمود: اگر توبه‏ی حقیقی کنند، خداوند توبه‏پذیر است... و اگر اظهار عقیده‏ی (باطل) خود کنند، خداوند خون آنها را می‏ریزد. سپس فرمود: سوگند به خداوندی که جانم در دست او است، حضرت قائم (عج) گردن آنها (مرجئه) را می‏زند...
گفتم: آنها می‏گویند هر گاه قائم (عج) ظهور کرد، خداوند کار او را بدون خونریزی و بی‏آنکه به اندازه‏ی یک ظرف خونگیری، خون ریخته شود، سامان می‏بخشد.
در این هنگام امام باقر علیه‏السلام فرمود: کلا والذی نفسی بیده حتی نمسح و انتم العرق و العلق، و اومأ بیده الی جبهته: «سوگند به خداوندی که جانم در دست او است، چنین نیست مگر این که ما و شما عرق بریزیم و خون‏ها ریخته شود. در این هنگام امام با دست به پیشانی اشاره کرد.» [2] .
در روایت دیگری آمده که ابن‏عقده گفت: آنها (مرجئه) می‏گویند وقتی که حضرت مهدی (عج) قیام کرد، کارها به طور طبیعی و عادی سامان می‏یابد و به اندازه‏ی شاخ خونگیری، خونریزی نمی‏شود. امام باقر علیه‏السلام در پاسخ فرمود: «سوگند به خدا چنین نیست. اگر چنین چیزی ممکن بود، در مورد پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله انجام می‏شد در صورتی که دندان آن حضرت در جهاد با دشمن خون افتاد و پیشانیش شکست. سوگند به خدا قیام قائم (عج) تمام نمی‏شود، مگر این که در میان جنگ عرق بریزیم و خونها بریزد، پس دست بر پیشانی مبارکش مالید.» [3] .
اشاره به این که حکومت جهانی حضرت مهدی علیه‏السلام با جهاد، مبارزه، شهادت‏طلبی، رنج و زحمت، سامان می‏یابد، نیاز به نیروهای آماده و پر توان و زمینه‏سازی‏های حساب شده دارد.
2- از این رو همان حضرت، در عبارت دیگری فرمود:
انه لو قد کان ذلک اعطی الرجل منکم قوة اربعین رجلا، و جعلت قلوبکم کزبر الحدید، لو قذف بها الجبال لقلعتها و انتم قوام الارض و خزانها:
«همانا اگر قیام قائم علیه‏السلام پدیدار شود، هر یک از شما به اندازه‏ی چهل مرد نیرو می‏یابد و دل‏های شما همچون پاره‏های آهن شود که اگر آن پاره‏ها را به کوه‏ها بزنند آنها را از جا بر می‏کنند، آنگاه شما حاکمان زمین می‏شوید و خزانه‏دار آن خواهید شد.» [4] .
3- نیز فرمود: «خوشا به سعادت کسی که ظهور قائم (عج) را درک کند و از یارانش شود. وای به حال کسی که در صف مخالفانش قرار گیرد و با او مخالفت نماید، او دارای فرمان جدید، سنت جدید و دادگاه جدید است و برخوردش با افراد عرب بسیار سخت است و مخالفان را خواهد کشت و همه‏ی امور را تحت رهبری‏های مستقیم خود انجام می‏دهد و در راه اجرای فرمان خدا از ملامت هیچ ملامت‏گری نمی‏هراسد.» [5] .
4- نیز فرمود: «گویی قائم (عج) را در نجف کوفه می‏نگرم که همراه پنج هزار نفر از فرشتگان وارد سرزمین نجف شده، جبرئیل در جانب راست او و میکائیل در جانب چپش و مؤمنان در پیشاپیش او هستند و او لشگرهایش را از هم جدا نموده و به سوی شهرها اعزام می‏نماید.» [6] .

پی نوشت ها:
[1] مرجئه: طایفه‏ای از اهل تسنن هستند که معتقدند اگر کسی ایمان به خدا داشته باشد، گناه و نافرمانیش آسیبی به او نمی‏رساند و اگر کافر باشد، اطاعت او سودی به حالش نخواهد داشت و... (سفینة البحار، ج 1، ص 510).
[2] بحار، ج 52، ص 357 - 358.
[3] همان مدرک.
[4] روضة الکافی، ص 294.
[5] بحار، ج 52، ص 348 - 349.
[6] ارشاد شیخ مفید، ص 341 تا 345.

منبع: نگاهی بر زندگی امام باقر؛ محمد محمدی اشتهاردی؛ مطهر چاپ دوم 1376.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir